Dzień Świstaka. Na czym polega to święto? Gdzie się obchodzi Dzień Świstaka?

Dzień Świstaka to typowo amerykańskie święto obchodzone tradycyjnie drugiego lutego. W czasie Dnia Świstaka pewien mały, sympatyczny gryzoń ma ważne zadanie. Musi przepowiedzieć nadejście wiosny.

Dzień Świstaka (ang. Groundhog Day) to doroczne święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dzień Świstaka wypada drugiego lutego. Bohaterem tego dnia jest uroczy zwierzak - świstak amerykański - gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Ciekawe jest to, że jego populacja - w przeciwieństwie do innych gatunków - znacznie wzrosła w efekcie kolonizacji terenów Ameryki Północnej przez Europejczyków.

Boże Narodzenie - o czym nie rozmawiać przy wigilijnym stoleTematy, których lepiej nie poruszać przy świątecznym stole. "Szlag mnie trafia, gdy słyszę pytania o drugie dziecko"

Dzień świastaka - przepowiednia

Dzień Świstaka obchodzony jest w zabawny sposób. Tradycyjnie drugiego lutego tego zwierzaka zachęca się do wyjścia z norki. Jeśli gryzoń zobaczy wtedy swój cień, zapowiada to jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli nie, prawdopodobnie wiosna jest już całkiem blisko.

Boże Narodzenie 2020. zdjęcie ilustracyjneŻyczenia na Boże Narodzenie. Piękne życzenia gwiazdkowe

Dzień Świstaka - popularny film amerykański

Dzień Świstaka stał się inspiracją do stworzenia filmu o tym samym tytule. W roli głównej wystąpił tu Bill Murray, partnerowała mu wspaniałą Andie MacDowell. Głóny bohater - Phil jest zgorzkniałym dziennikarzem telewizyjnym, którego kolejnym zadaniem jest zrelacjonowanie obchodów Dnia Świstaka z miasteczka Punxsutawney. Phil uważa, że taki temat nie jest odpowiedni dla jego doświadczenia i kwalifikacji. Jest wściekły, wszyscy go drażnią, jest dla otoczenia szorstki i złośliwy. Chciałby, żeby drugi lutego jak najszybciej się skończył. Tego dnia nie osładza mu nawet fakt spotkania z piękną Ritą (Andie MacDowell). Phil dochodzi do wniosku, ze to najgorszy dzień w jego życiu. Gdy budzi się nazajutrz, z przerażeniem stwierdza, że znów jest drugi lutego, a on przeżywa ten dzień od początku. Kolejnego dnia to samo... Jednym słowem - Phil zostaje "uwięziony w Dniu Świstaka". Film powstał w 1993 roku w reżyserii Harolda Ramisa, na podstawie jego scenariusza. Obraz został nagrodzony BAFTĄ, otrzymał pięć innych nagród i siedem nominacji.

Zobacz wideo
Więcej o: