Dzień Świstaka. Na czym polega to święto? Gdzie się obchodzi Dzień Świstaka?

Dzień Świstaka to typowo amerykańskie święto obchodzone tradycyjnie drugiego lutego. W czasie Dnia Świstaka pewien mały, sympatyczny gryzoń ma ważne zadanie. Musi przepowiedzieć nadejście wiosny.

Dzień Świstaka (ang. Groundhog Day) to doroczne święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dzień Świstaka wypada drugiego lutego. Bohaterem tego dnia jest uroczy zwierzak - świstak amerykański - gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Ciekawe jest to, że jego populacja - w przeciwieństwie do innych gatunków - znacznie wzrosła w efekcie kolonizacji terenów Ameryki Północnej przez Europejczyków.

Dzień świastaka - przepowiednia

Dzień Świstaka obchodzony jest w zabawny sposób. Tradycyjnie drugiego lutego tego zwierzaka zachęca się do wyjścia z norki. Jeśli gryzoń zobaczy wtedy swój cień, zapowiada to jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli nie, prawdopodobnie wiosna jest już całkiem blisko.

Dzień Świstaka - popularny film amerykański

Dzień Świstaka stał się inspiracją do stworzenia filmu o tym samym tytule. W roli głównej wystąpił tu Bill Murray, partnerowała mu wspaniałą Andie MacDowell. Głóny bohater - Phil jest zgorzkniałym dziennikarzem telewizyjnym, którego kolejnym zadaniem jest zrelacjonowanie obchodów Dnia Świstaka z miasteczka Punxsutawney. Phil uważa, że taki temat nie jest odpowiedni dla jego doświadczenia i kwalifikacji. Jest wściekły, wszyscy go drażnią, jest dla otoczenia szorstki i złośliwy. Chciałby, żeby drugi lutego jak najszybciej się skończył. Tego dnia nie osładza mu nawet fakt spotkania z piękną Ritą (Andie MacDowell). Phil dochodzi do wniosku, ze to najgorszy dzień w jego życiu. Gdy budzi się nazajutrz, z przerażeniem stwierdza, że znów jest drugi lutego, a on przeżywa ten dzień od początku. Kolejnego dnia to samo... Jednym słowem - Phil zostaje "uwięziony w Dniu Świstaka". Film powstał w 1993 roku w reżyserii Harolda Ramisa, na podstawie jego scenariusza. Obraz został nagrodzony BAFTĄ, otrzymał pięć innych nagród i siedem nominacji.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.