Urlop wychowawczy 2021 przysługuje na takich samych zasadach jak w minionych latach. Należy się on zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Czy każdy może wykorzystać urlop wychowawczy? Nie. Nadrzędnym warunkiem jest staż pracy.
Urlop wychowawczy 2021 przysługuje tylko temu pracownikowi, który jest zatrudniony na umowę o pracę co najmniej sześć miesięcy. Wliczane są w to wszystkie, także poprzednie, okresy zatrudnienia.
Urlop wychowawczy 2021 nie jest płatny. W ubiegłych latach także nie był. Pracownik zawiesza w tym czasie swoje prawa i obowiązki. Jednak urlop wychowawczy wlicza się do okresu zatrudnienia, a pracownik wciąż ma prawo do opieki zdrowotnej. Wszystkie składki emerytalne i zdrowotne pokrywa w tym czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Warto wiedzieć, że podczas urlopu wychowawczego można pobierać zasiłek wychowawczy. Ważne jest tu jednak kryterium dochodowe. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może bowiem przekroczyć kwoty 674 zł (lub 764 zł w przypadku jeśli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności).
Zasiłek wychowawczy wynosi 400 złotych.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Zasiłek wychowawczy 2020. Kto wypłaca, jakie są zasady i jaka kwota
Urlop wychowawczy przysługuje nam tylko do szóstego roku dziecka. Jednak jeśli opiekujemy się dzieckiem niepełnosprawnym, otrzymujemy dodatkowy urlop wychowawczy. Jego wymiar to trzy lata, a wykorzystać możemy go do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat.
Wymiar urlopu to maksymalnie 36 miesięcy, czyli trzy lata. Nie trzeba wykorzystać go w całości. Należy jednak pamiętać, że gdy decydujemy się na częściowe wykorzystanie urlopu, to musimy pilnować, aby podzielić go maksymalnie na pięć części.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Wniosek o urlop wychowawczy - jak napisać i kiedy złożyć?