Urlop wychowawczy 2021. Ile trwa urlop wychowawczy? Do kiedy urlop wychowawczy można wykorzystać?

Urlop wychowawczy 2021 możemy wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy sześć lat. Ile trwa urlop wychowawczy? Czy podczas urlopu wychowawczego przysługuje zasiłek? Sprawdzamy najważniejsze informacje o urlopie wychowawczym 2021.

Urlop wychowawczy 2021. Dla kogo? Kto wykorzystać urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy 2021 przysługuje na takich samych zasadach jak w minionych latach. Należy się on zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Czy każdy może wykorzystać urlop wychowawczy? Nie. Nadrzędnym warunkiem jest staż pracy.

Urlop wychowawczy 2021 przysługuje tylko temu pracownikowi, który jest zatrudniony na umowę o pracę co najmniej sześć miesięcy. Wliczane są w to wszystkie, także poprzednie, okresy zatrudnienia.

Urlop wychowawczy 2021. Czy urlop wychowawczy jest płatny?

Urlop wychowawczy 2021 nie jest płatny. W ubiegłych latach także nie był. Pracownik zawiesza w tym czasie swoje prawa i obowiązki. Jednak urlop wychowawczy wlicza się  do okresu zatrudnienia, a pracownik wciąż ma prawo do opieki zdrowotnej. Wszystkie składki emerytalne i zdrowotne pokrywa w tym czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Warto wiedzieć, że podczas urlopu wychowawczego można pobierać zasiłek wychowawczy. Ważne jest tu jednak kryterium dochodowe. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może bowiem przekroczyć kwoty 674 zł (lub 764 zł w przypadku jeśli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności).

Zasiłek wychowawczy wynosi 400 złotych.  

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Zasiłek wychowawczy 2020. Kto wypłaca, jakie są zasady i jaka kwota

Urlop wychowawczy 2021. Do kiedy urlop wychowawczy można wykorzystać?

Urlop wychowawczy przysługuje nam tylko do szóstego roku dziecka. Jednak jeśli opiekujemy się dzieckiem niepełnosprawnym, otrzymujemy dodatkowy urlop wychowawczy. Jego wymiar to trzy lata, a wykorzystać możemy go do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat.

Urlop wychowawczy 2021. Wymiar. Ile trwa urlop wychowawczy?

Wymiar urlopu to maksymalnie 36 miesięcy, czyli trzy lata. Nie trzeba wykorzystać go w całości. Należy jednak pamiętać, że gdy decydujemy się na częściowe wykorzystanie urlopu, to musimy pilnować, aby podzielić go maksymalnie na pięć części.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Wniosek o urlop wychowawczy - jak napisać i kiedy złożyć?

Więcej o: