Urlop macierzyński 2021. Ile wynosi zasiłek macierzyński? Jak i do kiedy należy złożyć wniosek?

Przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego w 2021 roku nie zmieniają się. Nadal będzie on przysługiwał każdej kobiecie, która urodziła dziecko. Niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy ją obowiązuje. Poniżej znajdują się informacje o urlopie macierzyńskim 2021. Ile wynosi zasiłek macierzyński 2021?

Urlop macierzyński  2021. Wymiar urlopu macierzyńskiego

Ile trwa urlop macierzyński? Długość urlopu jest zależna od liczby urodzonych dzieci, podczas jednego porodu. Urlop macierzyński 2021 wynosi  odpowiednio:

  • 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  • 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  • 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Po porodzie każdej mamie przysługuje obowiązkowy, 14 tygodniowy urlop. Jednak młoda mama ma prawo go podzielić i wykorzystać do sześciu tygodni przed samym porodem. W takiej sytuacji wymagane jest złożenie wniosku u pracodawcy. Potrzebne oprócz tego jest zaświadczenie od lekarza, który potwierdzi przewidywany termin porodu. Co ważne, wspomniane sześć tygodni urlopu macierzyńskiego ma prawo przejść także na ojca dziecka. Warunkiem jest ubezpieczenie w pracy.

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Urlop macierzyński 2021. Wniosek – jak złożyć?

Wniosek o urlop macierzyński nie jest konieczny. Wystarczy złożyć u pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Natomiast do ZUS należy zanieść dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Urlop macierzyński  2021. Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Zgodnie z prawem pracy, zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym. Ile wynosi zasiłek macierzyński 2021? Nic nie zmieniło się w tej kwestii. Jest to:

  • 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku,
  • 80 proc. podstawy wymiaru za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, w przypadku gdy pracownica złoży wniosek nie później niż 21 dni po porodzie, o udzielenie po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego. 

Podstawę wymiaru zasiłku wylicza się na podstawie

  • przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzonych miesiącem, w którym powstała niezdolność do pracy. Odlicza się od tej sumy potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenie społeczne,
  • dla kobiety, która nie jest  pracownikiem, przeciętny miesięczny dochód, od którego odpłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe za okres 12 miesięcy, przed miesiącem, w którym osoba idzie na urlop. Od tej kwoty należy odjąć 13,71 proc. 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT ZNAJDZIESZ TU.

Więcej o:
Copyright © Agora SA