Aby zarejestrować dziecko po porodzie, trzeba zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego. Co ważne, obowiązuje tu rejonizacja. Musi być to urząd właściwy miejscu urodzenia dziecka. Przykładowo, jeżeli dziecko urodziło się w Warszawie, a rodzice mieszkają w Poznaniu, to należy udać się do warszawskiego urzędu. I to takiego, który mieści się najbliżej szpitala, w którym dziecko przyszło na świat.
Informację o urodzeniu dziecka trzeba zgłosić w odpowiednim terminie. Kiedy zarejestrować dziecko? Mamy na to 21 dni. Liczymy to od daty sporządzenia karty urodzenia i trzy dni od dnia sporządzenia karty martwego urodzenia. Dokumenty te przygotowuje szpital. I to placówka musi przesłać je do właściwego urzędu.
Do Urzędu Stanu Cywilnego zazwyczaj wybiera się ojciec dziecka. Matka w tym czasie leży zwykle w szpitalu lub jest w domu z noworodkiem. Jednak nie ma przeciwwskazań, aby to matka zarejestrowała dziecko w urzędzie. Wymogiem jednak jest posiadanie przez osobę rejestrującą pełnej zdolności do czynności prawnych. Oznacza to, że osoba rejestrująca dziecko musi być pełnoletnia. Formalności może także załatwić przedstawiciel ustawowy lub opiekun matki dziecka (np. jej rodzic), ewentualnie pełnomocnik.
Jeśli chodzi o dokumenty, to potrzebny jest dowód tożsamości rodzica.
Obecność obojga rodziców jest konieczna tylko w przypadku, gdy rodzice nie pozostają w związku małżeńskim.
Wydanie jednego skróconego aktu urodzenia i zameldowanie dziecka jest bezpłatne. Jednak dostaniemy tylko jeden akt urodzenia dziecka. Jeśli chcemy więcej odpisów, musimy już za nie zapłacić. Odpis skrócony aktu stanu cywilnego kosztuje 22 zł. Natomiast odpis zupełny aktu stanu cywilnego kosztuje 33 zł
W styczniu 2018 roku rząd przyjął projekty Ministerstwa Cyfryzacji, które dotyczące uruchomienia e-usługi, dzięki której możliwe będzie elektroniczne zgłaszania narodzin dziecka.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Rejestracja dziecka online: formalności załatwisz bez wychodzenia z domu