W Kościele prawosławnym Boże Narodzenie obchodzone jest w innym terminie niż w Kościele katolickim. Oznacza to, że prawosławni nie świętują 24-26 grudnia. Obchody świąt rozpoczynają się 13 dni później. Pamiętajmy, że jest to sztywna data. Co roku więc święta Bożego Narodzenia w Kościele prawosławnym wypadają więc w terminie 6-8 stycznia. 6 stycznia obchodzona jest wigilia, natomiast 7 i 8 stycznia to dwa dni świąt.
Dlaczego daty świąt są różne? Jest to zależne od stosowania innego kalendarza. W prawosławiu stosuje się kalendarz juliański, a nie gregoriański.
Warto wiedzieć, że to nie koniec różnic między świętami prawosławnymi 2021 a świętami katolickimi. Zacznijmy od tego, że Boże Narodzenie w Kościele prawosławnym to czas zadumy i skupienia. Wchodzi w skład jednego z 12 tzw. wielkich świąt. W tym okresie nie śpiewa się kolęd, nie ma tradycji przystrajania żłobka czy szopki. Prawosławni dekorują natomiast ikonę, która przedstawia narodzenie Jezusa.
Na świątecznym stole znajdziemy potrawy typowo świąteczne. Jednak ich znaczenie jest inne niż tradycji katolickiej. Pojawia się między innymi czosnek, który jest symbolem zdrowia. Jedzone są także różne potrawy ze zbóż – na przykład kutia.
Nie ma dzielenia się opłatkiem. Są natomiast wizyty kolędników. Te rozpoczynają się już w pierwszy dzień świąt.
W Kościele katolickim jest adwent, który przygotuje wiernych na narodziny Jezusa. W Kościele prawosławnym święta poprzedza czterdziestodniowy post. Rozpoczyna się on 14 listopada. Dniem ścisłego postu jest także wigilia.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Boże Narodzenie w Kościele prawosławnym. Kiedy wypadają Święta prawosławne?