Co zrobić, żeby choinka długo stała? Proste triki, dzięki którym choinka nie będzie gubiła igieł

Co zrobić, żeby choinka długo stała? Istnieją sposoby na przedłużenie żywotności świątecznego, żywego drzewka. Dzięki nim dłużej zachowa świeży wygląd, nie będzie też gubiło igieł.

Co zrobić, żeby choinka długo stała? Co roku zadają sobie to pytanie wszyscy, którzy decydują się na zakup żywego drzewka. Tym razem nie jest inaczej. Z powodu epidemii koronawirusa w wielu domach święta będą wyglądały inaczej niż dotychczas. Panujące ograniczenia i obostrzenia, a także troska o najbliższych (szczególnie seniorów) sprawiają, że sporo ludzi decyduje się spędzić święta Bożego Narodzenia jedynie w towarzystwie domowników. Warto zadbać o to, żeby upłynęły w spokojnej, miłej, rodzinnej atmosferze. A co jest odpowiedzialne za stworzenie świątecznej atmosfery w domu? Oczywiście choinka! Piękne ubrane i oświetlone drzewko to element Gwiazdki, bez którego wiele ludzi (i to wcale nie tylko dzieci) nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia. 

Co zrobić, żeby choinka dłużej stała?

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zakupienie choinki w doniczce i zadbanie o to, żeby miała odpowiednio dużo wody. Taka choinka utrzyma się znacznie dłużej niż cięta, a do tego, właściciele ogrodów po świętach mogą ją z powodzeniem posadzić przed domem.

Jeśli zależy nam na tym, żeby choinka jak najdłużej stała u nas w domu i nie gubiła igieł, warto wybrać właściwy gatunek drzewka. Jodły zasadniczo dłużej się trzymają niż sosny czy świerki, są bardziej odporne i dłużej zachowują piękny, świeży wygląd. Dawniej choinki osadzało się w specjalnych stojakach i nikt nie zawracał sobie głowy ich podlewaniem. Odpowiednie nawadnianie drzewka znacznie przedłuża jego żywotność, dlatego teraz coraz popularniejsze są specjalne stojaki z pojemnikami na wodę. Wystarczy pamiętać o jej uzupełnianiu, bo w czasie sezonu grzewczego w naszych domach, woda szybko wyparowuje. 

Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł - proste triki

Istnieją sposoby na to, żeby cięta choinka stała dłużej i nie gubiła igieł. Poza stałą "dostawą" wody (lekko ciepła sprawdza się lepiej niż zimna, bo lepiej penetruje korzeń i nawadnia drzewko). Poza tym do pojemnika z wodą warto wrzucić kilka miedzianych monet. Dzięki obecności w wodzie miedzianych monet nie rozwiną się szkodliwe glony, grzyby i bakterie, które skracają żywotność choinki. Do wody można także wsypać odrobinę cukru i soli - taka mieszanka zadziała jak nawóz, odżywi drzewko. Wybierając miejsce dla choinki w naszym domu warto zwrócić uwagę na odległość od kaloryfera. Drzewka nie znoszą ich ciepła. Poza tym, kupując lampki na drzewko, lepiej wybrać te LED-owe, bo nie wytwarzają tyle ciepła, co inne. 

Zobacz wideo
Więcej o: