Choinka: praca plastyczna. Jak wykonać z dzieckiem przedświąteczne ozdoby?

Praca plastyczna pt. ''Choinka'' to zarówno doskonała ozdoba naszego domu, jak i sposób na spędzenie z dzieckiem przedświątecznego czasu. Dowiedz się, jak zrobić choinkę według kilku koncepcji plastycznych. Sprawdź nasze propozycje.

Praca plastyczna choinka - spędź czas wolny z dzieckiem

Praca plastyczna choinka to bardzo częsty motyw, który towarzyszy nam w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Choinkę kochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Niezależnie czy jest ona żywa, czy wykonana z papieru cieszy się dużą popularnością i sprawia nam wiele radości. Zobacz, jak wykonać ją samodzielnie z materiałów, które możesz znaleźć w domu albo podczas grudniowego spaceru.

Choinka praca plastyczna: pomysły, z których warto skorzystać

Pomysły na pracę plastyczną pt. ''Choinka'', są bardzo różnorodne. Wszystko uzależnione jest od naszej kreatywności i koncepcji. Choinkę można wykonać z różnych materiałów, które mamy w naszym domu, albo tych, które możemy znaleźć w parku lub w lesie. Możliwości są nieograniczone. Bardzo popularnym wariantem jest choinka z papieru. Innym pomysłem są drzewka świąteczne zrobione z patyków albo szyszek. Pokażemy kilka sposobów na wykonanie bożonarodzeniowego drzewka samodzielnie.

Zero waste choinka. Zdjęcie ilustracyjneZero waste choinka. Zdjęcie ilustracyjne Tatyana Soares/shutterstock.com

Choinka z papieru - ozdoba świąteczna, której nie może zabraknąć

Choinka z papieru to ulubiona dekoracja dzieci i dodatkowo jest ona bardzo prosta w wykonaniu. Taką choinkę z papieru możemy postawić na świątecznym stole albo powiesić na oknie. Oto nasza propozycja wykonania w kilku prostych krokach:

 1. Wycinamy dwie jednakowej wielkości choinki. Dla ułatwienia możemy złożyć dwie kartki jednocześnie, następnie narysować choinkę i potem razem wyciąć.
 2. Dalej przecinamy choinki w taki sposób, aby móc je włożyć jedną w drugą. Jedno nacięcie na górze choinki, drugie na dole.
 3. Następnie, nakładamy je na siebie. 
 4. Teraz już tylko pozostało nam ozdabianie. Możemy wyciąć małe gwiazdki, bombki. Dodać odrobinę brokatu. Wszystko wedle uznania.
 5. Nasza choinka jest gotowa.

Choinka z papieru. Zdjęcie ilustracyjneChoinka z papieru. Zdjęcie ilustracyjne Rodica Vasiliev/shutterstock.com

Choinka z patyków w wersji eko

Choinka z patyków cechuje się już nieco wyższym stopniem trudności wykonania. Jednak z odrobiną pomocą dorosłych, wykonają ją nawet małe dzieci. Do zrobienia choinki potrzebujemy:

 • kilku patyków różnej długości
 • mocnego sznurka
 • kleju
 • nożyczek ogrodowych

Kiedy mamy już wszystkie niezbędne akcesoria, możemy zabrać się do działania. Oto instrukcja w kilku krokach:

 1. Tniemy sznurek w taki sposób, aby powstały nam z niego dwa kawałki. Długość sznurka należy dostosować do wielkości choinki, jaką chcemy stworzyć. Zawiązujemy dwa kawałki sznurka ze sobą.
 2. Dalej segregujemy patyki od najkrótszego do najdłuższego.
 3.  Wkładamy między oba sznurki najkrótszy patyczek i dwa razy związujemy oba sznurki zaraz pod patyczkiem. Ważne, by związać je mocno, żeby patyczek nie wypadał.
 4. Następnie wykonujemy mały odstęp i przymocowujemy kolejne patyki. W taki sposób, aż wszystkie zużyjemy.
 5. Ucinamy wystający sznurek.
 6. Teraz pozostała nam już tylko dekoracja drzewka. Możemy wyciąć gwiazdę betlejemską, dodać kilka bombek i lampki. Nasza choinka jest gotowa do zawieszenia.

Choinka z patyków. Zdjęcie ilustracyjneChoinka z patyków. Zdjęcie ilustracyjne zhuk _ ladybug/shutterstock.com

Choinka z szyszek - instrukcja krok po kroku

Choinka z szyszek to kolejny ze sposobów, aby przyozdobić dom na święta. Kiedy w domu nie mamy miejsca na żywe i duże drzewko - choinka w wersji mini sprawdzi się doskonale, a do tego możemy wykonać ją samodzielnie. Do zrobienia choinki z szyszek potrzebujemy: 

Wykonanie:

 1. Wytnij stożek z białego brystolu o wysokości 40 cm. Następnie dorób do niego podstawę w kształcie koła o średnicy 21 cm (w tej średnicy są już zawarte skrzydełka do sklejenia o długości 2 cm, które należy ponacinać).
 2. Następnie sklej stożek, a później przyklej do niego podstawę za pomocą wykonanych skrzydełek.
 3. Odstaw go do wyschnięcia.
 4. W dalszym kroku przyklej szyszki do powstałego stożka. Mała uwaga: Dla ułatwienia tego zadania, możemy posortować szyszki według wielkości, największe powinny znaleźć się na dole stożka, a małe na górze.
 5. Kiedy już choinka jest gotowa, możemy przystąpić do malowania i dekoracji. Po wyschnięciu jest gotowa.

Choinka jest symbolem świąt. Bez niej wielu nie wyobraża sobie świętowania. Nawet jeżeli nie mamy możliwości zakupu prawdziwego drzewka, możemy wykonać ją samodzielnie.

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.