Boże Narodzenie 2020 - wytyczne na wigilię. Zobacz, jakie są obostrzenia i ile osób może usiąść przy świątecznym stole

Boże Narodzenie 2020 to szczególny czas w roku. W tym roku jeszcze bardziej potrzebujemy wsparcia rodziny i spotkań przy świątecznym stole. Niestety obostrzenia związane z pandemią sprawiają, że nie wszyscy zasiądziemy wspólnie przy wigilijnej kolacji. Jakich wytycznych na wigilii należy przestrzegać? Ile osób może usiąść przy świątecznym stole?

Boże Narodzenie 2020 tylko w gronie najbliższych

Święta Bożego Narodzenia są fundamentalnym tematem naszych obrad. Pracujemy nad możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się

- przekonywał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu apelował do Polaków, aby w trakcie świątecznego okresu ograniczyć kontakty społeczne do minimum.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia z powodu pandemii koronawirusa Boże Narodzenie 2020 i wigilię powinniśmy spędzić tylko w gronie najbliższych domowników.

Boże Narodzenie 2020. Wytyczne na wigilię – najważniejsze zasady

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, oprócz domowników, którzy (co ważne!) na co dzień ze sobą mieszkają, w gospodarstwie domowym podczas świątecznego spotkania może przebywać dodatkowych pięć osób. W przypadku gdy rodzina liczy na przykład osiem osób mieszkających wspólnie i tak może zaprosić dodatkowo jeszcze pięć osób.

Zobacz wideo Jarmark w Gdańsku trzecim najpiękniejszym w Europie. Tak wygląda

Tu pojawiają się jednak pytania o domowników, którzy na co dzień pracują za granicą, ale wracają na święta do domu. Czy mogą spędzić wigilię w domu rodzinnym? Będą uważani w świetle prawa za domowników czy gości?

Przede wszystkim najważniejsza jest odpowiedzialność, odpowiedzialność każdego z nas. W każdej takiej jednostkowej i indywidualnej sytuacji liczymy na zdrowy rozsądek. W przypadku gospodarstwa domowego przyjmuje się, że mamy z nim do czynienia, gdy grupa osób wspólnie się utrzymuje i ze sobą na co dzień mieszka. Niezależnie od tego apelujemy, żeby w te święta ograniczyć do minimum podróże, przemieszczanie się i spotkania rodzinne. Im szybciej postawimy tamę koronawirusowi, tym szybciej wrócimy do normalności

- mówił w rozmowie z Onetem rzecznik rządu Piotr Müller.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Lockdown w święta Bożego Narodzenia. Jak będzie wyglądała wigilia w okresie pandemii?

Więcej o: