Boże Narodzenie 2020. Ewangelia na Wigilię - jaką modlitwę odmawiamy przed Wigilią?

Boże Narodzenie 2020 już niedługo. Według tradycji katolickiej 24 grudnia tuż przed kolacją wigilijną odmawia się modlitwy i czyta się Ewangelię św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa. Później domownicy łamią się opłatkiem, składają sobie życzenia i rozpoczynają Wigilię. Jaką modlitwę odmawiamy przed Wigilią?

Boże Narodzenie 2020. Tradycyjne wigilijne

Podczas Wigilii tradycyjnie stół powinien być nakryty białym obrusem. Pod nim powinniśmy położyć odrobinę sianka, które symbolizuje żłób, na którym leżał Jezus. Na górze stawiamy talerzyk z poświęconym opłatkiem. Obok niego - zapaloną świecę.

Boże Narodzenie 2020. Modlitwa przed Wigilią

Zgodnie z tradycją cała rodzina wykonuje znak krzyża i mówi: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Najmłodszy członek rodziny, który potrafi już czytać, odczytuje fragment Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-20)

Po lekturze ewangelii na Wigilię wszyscy głośno odmawiają modlitwy: "Ojcze Nasz", "Zdrowaś Mario" i "Chwała Ojcu". W niektórych domach odmawia się także "Wieczny odpoczynek", aby upamiętnić i wspomnieć bliskich zmarłych.

Następnie najstarsza osoba w rodzinie bierze opłatek i odmawia modlitwę. Zwyczajowo brzmi ona:

Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc, kiedy wspominamy pamiątkę Wcielenia Twojego Syna dla naszego zbawienia, zajaśniała blaskiem Twej światłości.Spraw, abyśmy, opromienieni tym blaskiem, z otwartym sercem przyjęli Jezusa jako naszego Odkupiciela.Pobłogosław nas i te opłatki, którymi się podzielimy na znak miłości i przebaczenia. Naucz nas, Panie Boże, dzielić się chlebem, miłością i życzliwością ze wszystkimi ludźmi, a zwłaszcza z tymi, wśród których żyjemy.Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Zobacz wideo Jarmark w Gdańsku trzecim najpiękniejszym w Europie. Tak wygląda

Boże Narodzenie 2020. Ewangelia na Wigilię

Natomiast ewangelia na Wigilię brzmi następująco:

Ewangelia na Wigilię. Ewangelia według świętego Łukasza (Łk 2, 1-20)

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz.Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli.Lecz anioł rzekł do nich „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie.I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.
Więcej o: