Niemcy lockdown. Niemcy wprowadzają całkowity lockdown

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła w niedzielę twardy lockdown w Niemczech. Od 16 grudnia do 10 stycznia mają być zamknięte wszystkie sklepy. Otwarte mogą być wyłącznie te, których działalność jest niezbędna. Kolejne obostrzenia i twardy lockdown Niemiec został uzgodniony podczas spotkania z władzami krajowymi.

Twardy lockdown Niemcy

Sklepy niezbędne do codziennego życia, aptek i banki – tylko te punktu usługowe będą otwarte w Niemczech. Nasi sąsiedzi wprowadzają twardy lockdown. Całkowity lockdown w Niemczech będzie obowiązywał od 16 grudnia do 10 stycznia.

Zamknięte będą szkoły, usługi typu fryzjerzy, kosmetyczki, kluby fitness i siłownie.

Całkowity lockdown – Niemcy przeznaczą 11 mld na pomoc przedsiębiorcom

Minister finansów Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że rząd przeznaczy na pomoc firmom, które dotkną te obostrzenie około 11 miliardów euro miesięcznie.

Co więcej firmy, które zawieszą działalność na czas obostrzeń, będą mogły otrzymać zwrot 90 proc. kosztów stałych. A to nawet 500 000 euro miesięcznie więcej niż do tej pory.

Twardy lockdown Niemcy – wcześniejsze obostrzenia nie pomogły

Dotychczas w Niemczech obowiązywały obostrzenia nazywane przez wielu "miękkim lockdownem". Sklepy były otwarte, ale na jednego klienta przypadało 10 metrów kwadratowych w przypadku sklepów o powierzchni do 800 metrów kwadratowych, a w przypadku większej powierzchni 20 metrów kwadratowych na osobę.

Miękki lockdown miał wpływ na ograniczenie pandemii, ale to nie wystarczyło

 - powiedział premier Bawarii Markus Soeder.

Sytuacja wymknęła się spod kontroli

- mówił.

Zobacz wideo Czy uda się uniknąć twardego lockdownu?

Twardy lockdown Niemcy - ograniczenia dotyczące spotykania się

Co niepokoi wiele osób, oprócz zamkniętych szkół i sklepów będą obowiązywały restrykcje dotyczące kontaktów z ludźmi. Do 10 stycznia spotkania mogą odbywać się do pięciu osób z co najwyżej z dwóch gospodarstw domowych. Ta zasada nie dotyczy jednak świąt Bożego Narodzenia. Tu rząd wprowadził limit do 10 osób. Co ważne - dzieci w wieku poniżej 14 lat nie są objęte tym obostrzeniem.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.