Rodzice dziecka z chorobą genetyczną postanowili zaadoptować chłopca z tym samym schorzeniem. "To wielkie wyzwanie"

Sześcioletni Tag i dziewięcioletni Trey Poynter cierpią na tę samą chorobę genetyczną. Chłopcy nie są spokrewnieni, ale schorzenie łączy ich bardziej, niż więzy krwi.

Chłopcy cierpią na hemofilię A, bardzo rzadkie i poważne schorzenie, które polega na problemach z krzepliwością krwi, a objawia się trudnymi do opanowania krwawieniami. W tym przypadku krwawienia z niewielkich ran nie są poważną sprawą, ale występują krwawienia do mięśni lub stawów, które mogą mieć poważne dla zdrowia konsekwencje. 

Igor Jasek nominowany do nagrody nie może jej przyjąćIgor Jarek, tata niepełnosprawnej córki, jest nominowany do Paszportów Polityki. Przyjęcie nagrody może przysporzyć mu kłopotów

 

Nie mieli pojęcia, czym jest hemofilia

- Nie ma jeszcze lekarstwa na tę chorobę, ale mogą prowadzić normalne życie - powiedziała portalowi TODAY mama chłopców - Monica Poynter. - To aktywni, szaleni chłopcy. Jeżdżą na rowerach, ścigają się i są doskonałymi pływakami. Nie pozwalamy im uprawiać sportów kontaktowych, to trochę za dużo - dodała. Gdy Tag przyszedł na świat i Monica i jej mąż usłyszeli diagnozę, nie mieli pojęcia o hemofilii. Nie wiedzieli, na czym polega ta choroba. - To było bardzo przytłaczające. Zostajesz po raz pierwszy rodzicem i od razu musisz starać się utrzymać przy życiu swoje dziecko - dodała kobieta.

Według powszechnie przyjętej zasady para powinna przeznaczyć rok czasu, czyli 12 cykli miesiączkowych, na starania się o dziecko. Jeśli uda się w pierwszym cyklu, to szczęście, jeśli dopiero w dwunastym, to z punktu widzenia medycyny para nadal jest uważana za zdrową i płodną"Dzidziusia wam życzymy". Ginekolog: Dwa i pół miliona ludzi boryka się z niepłodnością

Kiedy państwo Poynter oswoili się już z chorobą Taga, wciąż myśleli o powiększeniu rodziny. Problemy z niepłodnością, jakie przy okazji były ich udziałem, skłoniły ich do rozważenia innych metod powiększenia rodziny. Pewnego dnia w skrzynce na listy znaleźli "HemAware" - magazyn fundacji wspierającej osoby cierpiące na hemofilię. Przeczytali w nim o rodzinie, która adoptowała dziecko z takim zaburzeniem. Wtedy podjęli decyzję. W styczniu 2020 roku polecieli do Chin, żeby zabrać stamtąd Treya, który większość swojego życia spędził w szpitalu. Był w tak złym stanie, że nie mógł chodzić, poruszał się na wózku inwalidzkim. Dziś może biegać i jest szczęśliwy, bo w końcu ma rodzinę. - To wielkie wyzwanie, ale warto dać dziecku w potrzebie szansę na długie, pełne miłości życie - dodaje Monica. 

Zobacz wideo
Więcej o: