Co to jest PIMS? Czy zespół PIMS u dzieci jest groźny? "To zupełnie nowa jednostka chorobowa, której musimy się nauczyć"
Co to jest PIMS?
PIMS-TS (paediatric inflammatory multisystem syndrome – temporally associated with SARS-CoV-2) to wieloukładowy zespół zapalny występujący u dzieci, który pojawia się jako konsekwencja zakażenia koronawirusem. Niekiedy może prowadzić do bardzo ciężkich powikłań. Co ważne, najczęściej PIMS pojawia się u dzieci, które zakażenie przeszyły zupełnie bezobjawowo.
PIMS (PIMS-TS), czyli zespół pocovidowy - objawy
W ostatnim czasie do specjalistycznych ośrodków pediatrycznych w kraju zaczęły trafiać dzieci z PIMS i nie są to już pojedyncze przypadki, m.in. do naszego szpitala tylko w ciągu 10 dni przyjęliśmy 20 takich pacjentów. W przyspieszonym trybie poznajemy jednostkę chorobową, której do tej pory nie było i której musimy się nauczyć. Robimy to na już stworzonych wytycznych postępowania z chorymi dziećmi, ale też na naszych pacjentach
- zauważył w rozmowie z PAP prof. Zeman.
Dzieci, które trafiają do szpitala, często są już w ciężkim stanie. Mają bardzo wysoką gorączkę, towarzyszą im silne bóle brzucha.
Były nawet przypadki operowania wyrostka u takich pacjentów
- dodał pediatra.
Objawy PIMS pojawiają się ze strony różnych układów człowieka:
- układ nerwowy: drgawki i silne bóle głowy,
- nerki - bezmocz czy skąpomocz,
- częste są objawy śluzówkowe - zapalenie spojówek, które towarzyszy prawie wszystkim przypadkom,
- objawy skórne - wysypki - nierzadko niecharakterystyczne i zmienne
- układ krążenia - spadek ciśnienia, spadek siły skurczowej mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego.
Czy zespół PIMS u dzieci jest groźny?
Co ważne, PIMS rozwija się u dzieci od dwóch do czterech tygodni po zakażeniu koronawirusem. Według profesora Zemana najważniejsze jest rozpoznanie choroby w odpowiednim momencie. Najlepiej zanim rozwinie się wieloukładowy stan zapalany. To trudne, bo tak jak wspominaliśmy, PIMS często pojawia się u dzieci, które przeszły zakażenie bezobjawowo.
Te zespoły najczęściej występują dwa do czterech tygodni po zakażeniu SARS-CoV-2, niektórzy twierdzą też, że nawet do ośmiu tygodni. To coś niespotykanego do tej pory, choć sam fakt, że objawy pojawiają się u dzieci, które do tej pory przechodziły zakażenia w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy, nie jest dla nas całkowitym zaskoczeniem, bo mieliśmy na ten temat doniesienia z opracowań amerykańskich, gdzie takich przypadków jest więcej
- tłumaczy ekspert.
Dzieci z PIMS wymagają leczenia szpitalnego.
W czasie leczenia staramy się zatrzymać rozwijający się nadmiernie proces zapalny. To forma dysregulacji naszego układu odpornościowego; do końca nie znamy jeszcze tych mechanizmów, nie wiemy, dlaczego u niektórych dzieci dochodzi do nadmiernej reakcji. Takie analizy pewnie kiedyś się pojawią, bo już teraz w ośrodkach pediatrycznych tworzone są bazy danych - gdy będą obejmowały 100-200 pacjentów, będzie można sformułować pierwsze wnioski dotyczące tej choroby w naszej populacji
- zaznaczył pediatra.
-
Powrót dzieci do szkół pod koniec marca bądź w kwietniu. Adam Niedzielski: "Sytuacja potoczyła się w innym kierunku"
-
Za ile tygodni są wakacje? MEN rozwiało wątpliwości. "Stąd nasza troska o to, aby przywrócić naukę w trybie tradycyjnym"
-
Czy nauczyciel może kazać włączyć kamerkę? "Spór trwa". Uczniowie nie chcą pokazywać twarzy z obawy o żarty
-
Do kiedy ulga na dziecko? Możesz dostać zwrot nawet jeśli twoje dziecko jest już pełnoletnie
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
- Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"