Pasterka 2020. Co to za uroczystość, o której i ile trwa pasterka?

Pasterka to ważna uroczystość w życiu katolików, ale nie tylko. Nocna msza świąteczna upamiętniająca narodziny Jezusa jest tradycją także dla tych, którzy na co dzień nie chodzą do kościoła. O której zaczyna się pasterka i ile trwa?

Pasterka 2020. Czy w tym roku się odbędzie? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. W tym roku, z racji panującej epidemii koronawirusa, święta Bożego Narodzenia w wielu polskich domach będą wyglądać nieco inaczej niż do tej pory. Pandemia poważnie dała nam się we znaki, spowodowała rewolucję we wszystkich sferach życia - zawodowej, rodzinnej, towarzyskiej. Ograniczenia i obostrzenia, jakie są jej efektem bez wątpienia wpłyną także na to, w jaki sposób spędzimy święta Bożego Narodzenia. Część z nas ograniczy kontakty z najbliższymi, zapewne sporo osób spotka się z rodziną w ramach wigilii online. Wszystko spowodowane troską o bezpieczeństwo i zdrowie członków rodziny, w szczególności zaś seniorów - dziadków i pradziadków. Warto jednak zadbać o to, żeby święta mimo wszystko przebiegły w rodzinnej spokojnej i radosnej atmosferze.

Miejscy radni chcą sylwestra, ale bez fajerwerków.Sylwester obostrzenia. Można zaprosić znajomych do domu?

Pasterka 2020. Co to za uroczystość?

Pasterka to bardzo uroczysta msza, która jest odprawiana w nocy, z 24 grudnia na 25 grudnia, najczęściej odbywa się o północy, czasem są to późne godziny wieczorne. Pasterka to jedna z najważniejszych tradycji świątecznych dla katolików. To druga z liturgicznej uroczystości Bożego Narodzenia. Pasterka jest wydarzeniem, które upamiętnia modlitwę i oczekiwanie pasterzy, którzy zmierzali do Betlejem. To bardzo wzruszająca msza, wierni śpiewają kolędy i cieszą się z narodzin Jezusa. 

Szlachetna paczkaSzlachetna paczka. Gdzie się zgłosić, do kiedy, komu i jak można pomóc? Listę rodzin znajdziesz na www.szlachetnapaczka.pl

Pasterka 2020. Ile trwa pasterka?

Pasterka zwyczajowo nie różni się szczególnie od pozostałych mszy, poza tym, że jest dużo bardziej uroczysta i w jej trakcie wierni śpiewają kolędy. Kościół jest zwykle świątecznie udekorowany, panuje w nim wspaniała, świąteczna atmosfera. Długość trwania pasterki zależy od księdza, odprawiającego tę mszę, zwykle jest dłuższa niż standardowa msza, czasem trwa nawet do dwóch godzin. W tym roku, z racji epidemii koronawirusa i ograniczeń nałożonych na nas przez rząd, wiele osób zrezygnuje z uczestniczenia w pasterce, ci, którzy się na nią zdecydują, muszą się liczyć z tym, że będą musieli przestrzegać szczególnych zasad bezpieczeństwa: zakrywać usta i nos, zachowywać dystans społeczny (na 15 metrach kwadratowych może przebywać jedna osoba). Księża zachęcają do uczestniczenia w mszach online. 

Zobacz wideo
Więcej o: