Piosenki świąteczne dla dzieci. Już dziś śpiewaj je razem ze swoją pociechą!

Piosenki świąteczne dla dzieci to sposób na naukę przez zabawę. Śpiewając piosenki dziecko dowiaduje się czym są święta i jak powinno się je spędzać. Przed Bożym Narodzeniem warto nauczyć też pociechy prostych do zapamiętania kolęd.

Muzykowanie to lubiana przez dzieci zabawa. Nie ważne, czy mamy tu do czynienia za śpiewaniem, czy graniem na instrumentach. Obie te aktywności bardzo dobrze wpływają na rozwój funkcji poznawczych dziecka. Jakich piosenek warto nauczyć dzieci z okazji świąt Bożego Narodzenia?

Zobacz wideo Myki na święta - domowy bałwanek i sposoby na serwetki

Boże Narodzenie. Piosenki dla dzieci o tematyce świątecznej

Im częściej słuchamy z dzieckiem muzyki, uczymy nowych piosenek lub gry na prostych instrumentach, tym łatwiej ukształtuje się u nich poczucie rytmu czy umiejętność powtarzania melodii. Ponadto słuchanie i śpiewanie piosenek poprawia koncentrację, uczy ładnego wymawiania i powtarzania tekstu, a także wpływa na pamięć. Okres przedświąteczny warto wykorzystać na poznawanie i naukę piosenek świątecznych dla dzieci, które oprócz wymienionych już funkcji, będą dla maluchów także źródłem wiedzy o Bożym Narodzeniu

Wiele ciekawych nagrań, stworzonych właśnie z myślą o najmłodszych, możemy znaleźć w internecie. Na różnych kanałach publikowanych jest wiele prostych, wpadających w ucho melodii, które opowiadają o świętach i na pewno przypadną do gustu dzieciakom. Jednym z nich jest hit o reniferach towarzyszących Mikołajowi podczas jego podróży do dzieci.

 

A tu co nieco o świątecznych pierniczkach, które dzieci uwielbiają przygotowywać.

 

Kolędy dla dzieci: słuchamy i śpiewamy

Kolędy dla dzieci to te utwory, które mają łatwy do zapamiętania tekst. Naukę kolędowania warto rozpocząć nieco wcześniej, gdyż niektóre teksty może przysporzyć nieco kłopotów z zapamiętaniem,  a na pewno maluchy będą miały też kilka pytań odnośnie znaczenia poszczególnych sformułowań. Pamiętajmy przy tym, że jeżeli dziecko nie wykazuje chęci do nauki kolęd oraz do publicznego ich śpiewania, nie należy go do tego zmuszać. W ten sposób zamiast przełamać nieśmiałość możemy tylko ją u dziecka wzmocnić. Bardzo ważne, aby ze wspólnego kolędowania maluch czerpał radość, a nie odbierał go jako przymus.

Kartki świąteczne to kreatywna zabawa dla dzieci.Kartki świąteczne - pięć pomysłów na ręcznie robione bożonarodzeniowe kartki

Kolędy dla dzieci zazwyczaj mają nieco zmodyfikowaną aranżację, tak aby ułatwić im ich naukę. Są też zazwyczaj skrócone do maksymalnie 2-3 zwrotek, aby nawet mniejsze dzieci były w stanie zapamiętać wszystkie słowa. A oto jedna z aranżacji popularnej i lubianej kolędy "Przybieżeli do Betlejem" specjalnie przygotowana z myślą o dzieciach:

 

Piosenki świąteczne dla dzieci po polsku

Piosenki świąteczne są też dobrą okazją do nauki języków obcych przez starsze dzieci. W ten sposób dzieci przyswajają sobie nowe słownictwo, ale też uczą się poprawnego wypowiadania słów i akcentowania. Mnóstwo przykładów takich utworów można znaleźć na portalach edukacyjnych lub w internecie. Oto lista kilku piosenek świątecznych, które warto słuchać z dzieckiem:

  • "Hej bracia, czy śpicie",
  • "Świeć, gwiazdeczko świeć",
  • "Idą, idą święta",
  • "W dzień Bożego Narodzenia",
  • "Śliczna Panienka",
  • "Przylecieli aniołkowie",
  • "Wesoła choinka",
  • "Dzwonków dźwięk".

Filmy świąteczne co roku wprowadzają niepowtarzalną atmosferę do domu. Zdjęcie ilustracyjneFilmy świąteczne: najlepsze filmy familijne na Święta Bożego Narodzenia

Więcej o: