Tradycje bożonarodzeniowe. Boże Narodzenie 2020. Jakie są wigilijne przesądy i zabobony?

Tradycje bożonarodzeniowe obowiązują także w 2020 roku, mimo wielkich zmian, jakie spowodowała także w święta epidemia koronawirusa. Wigilijne przesądy i zabobony także są aktualne, warto więc je sobie przypomnieć.

Tradycje bożonarodzeniowe, wigilijne przesądy i zabobony obowiązują także w Boże Narodzenie 2020, mimo pandemii. W czasie panującej epidemii koronawirusa, mimo wielu ograniczeń i utrudnień, wiele osób stara się, aby nadchodzące święta Bożego Narodzenia upłynęły w spokojnej, pogodnej i rodzinnej atmosferze. Mogą to zapewnić bożonarodzeniowe tradycje. Warto zachować im wierność, to zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a tego przyda nam się w tym roku szczególnie dużo. Tradycje bożonarodzeniowe, wigilijne przesądy i zabobony mogą być także doskonałym tematem rozmowy w czasie wigilii online

Tradycje bożonarodzeniowe. Boże Narodzenie 2020. Tradycyjne potrawy wigilijne

Tradycje bożonarodzeniowe, wigilijne przesądy i zabobony nie tracą na aktualności Zgodnie z tradycją bożonarodzeniową, na wigilijnym stole powinno się znaleźć 12 tradycyjnych, świątecznych potraw. Potrawy te różnią się od siebie w zależności od regionu, ale najczęściej są to: barszcz czerwony lub zupa grzybowa, śledź (może być przygotowany na różne sposoby: w śmietanie, zalewie octowej, po kaszubsku), kar w galarecie, ryba po grecku, pierogi z grzybami, kapusta z grzybami, sałatka jarzynowa, kutja, kompot z suszonych owoców, makowiec.

Tradycje bożonarodzeniowe. Boże Narodzenie 2020. Jakie są wigilijne przesądy i zabobony?

Tradycje bożonarodzeniowe, wigilijne przesądy i zabobony w każdym rejonie Polski, a także w każdym domu znane są inne. Jedne z nich są bardziej popularne i większość z nas o nich słyszała, inne z kolei wydają się zabawne i absurdalne. Warto jednak poznać je wszystkie. Najpopularniejszym wigilijnym przesądem jest schowanie do portfela łuski z karpia spożytego w czasie wigilii. Ma on przyciągnąć pieniądze. W wielu domach pod obrus leżący na stole wkłada się nieco sianka, co nawiązuje do szopki, w której urodził się Jezus. Niektórzy uważają, że po wieczerzy należy z tego sianka powróżyć. Niezamężna dziewczyna ma za zadanie wyciągnąć źdźbło. Jeśli będzie zielone, oznacza to, ze niebawem wyjdzie za mąż, jeśli z kolei - zwiędłe - będzie musiała na męża jeszcze poczekać. Zgodnie z bożonarodzeniowymi wierzeniami, w czasie wigilii nie należy się kłócić, ani płakać. Jeśli tak się zdarzy, oznacza to, ze smutek i niezgoda będą towarzyszyć nam przez cały rok, aż do kolejnej wigilii. Niektórzy uważają, że w czasie wigilii trzeba zjeść jabłko, bo to nas uchroni przed bólem gardła oraz orzech, który sprawi, że nie będą nas boleć zęby. W naszej tradycji panuje także przekonanie, że w wigilijną noc zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.