Wigilia 2020. Czy 24 grudnia obowiązuje post? Czy w Wigilię można jeść mięso?

Wigilia 2020. Czy 24 grudnia obowiązuje post? W wigilię można jeść mięso i wędliny, ale Polacy tradycyjnie tego nie robią, ograniczając się do wigilijnych, postnych potraw. Dlaczego?

Wigilia 2020. Czy 24 grudnia obowiązuje post? Czy w Wigilię można jeść mięso? Wiele osób wciąż się zastanawia, czy tego dnia należy powstrzymać się od jedzenia mięsa. Tym razem, mimo wyjątkowych okoliczności, nie jest inaczej. W 2020 roku, z powodu panującej epidemii koronawirusa, część z nas spędzi święta Bożego Narodzenia w zupełnie inny sposób, niż dotychczas. Niektórzy, z powodu troski o najbliższych, szczególnie seniorów, spotkają się w ramach wigilii online. Inni, ograniczą się do świątecznego spotkania w gronie domowników. Niezależnie od tego, warto pamiętać o świątecznych tradycjach, w tym tradycyjnych bożonarodzeniowych potrawach. 

Tradycyjny stół wigilijnyŚwięta Bożego Narodzenia 2020 a epidemia koronawirusa. Ile osób będzie mogło usiąść przy wigilijnym stole?

Wigilia 2020. Czy 24 grudnia obowiązuje post? Czy w wigilię można jeść mięso?

Czy 24 grudnia obowiązuje post? Wiele osób co roku zastanawia się, czy tego dnia należy się powstrzymywać od jedzenia mięsa. Okazuje się, że nie. Księża i biskupi zachęcają jedynie katolików, aby w ten jeden z najważniejszych dla nich dzień w roku, powstrzymali się od spożywania mięsa. Takie wyrzeczenie ma sprawić, aby w pełni skupili się na istocie tego święta - wcieleniu Chrystusa. Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego ścisły post obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek, ale w wigilię nie jest konieczny.

Wigilia 2020. 24 grudnia nie obowiązuje post. W wigilię można jeść mięso

W Wigilię 24 grudnia nie obowiązuje post, mimo tego Polacy nie jedzą wtedy mięsa. Starsi ludzie powstrzymują się od spożywania mięsa i wędlin przez cały dzień, młodsi coraz częściej jedynie w czasie wigilijnej wieczerzy. Robią tak z powodu długoletniej tradycji. Tego dnia na ich stołach królują ryby, m.in.: karp i śledzie. Po mięsa (w większej zapewne ilości) sięgną w kolejne dni: 25 grudnia - w Boże Narodzenie i 26 grudnia - w drugi dzień świąt. 

Wigilia 2020. 24 grudnia można jeść mięso, ale warto zachować post

Jeśli do tej pory w wigilię zachowywaliśmy post, mimo wyjątkowych okoliczności spowodowanych przez epidemię koronawirusa, nie warto zaniedbywać tej tradycji. Warto dołożyć wszelkich starań, żeby święta Bożego Narodzenia mimo panujących ograniczeń i utrudnień, przebiegły w spokojnej, rodzinnej i radosnej atmosferze. Jeśli do tej pory powstrzymywaliśmy się przed jedzeniem mięsa, tym razem zróbmy to samo. Jeżeli zwykle śpiewamy z rodziną kolędy - nie zapomnijmy o tym i w tym roku. Tradycja i rutyna w tym przypadku zapewniają poczucie bezpieczeństwa, a w tym roku szczególnie nam się przyda.  

Zobacz wideo Ciecz nienewtonowska dla dzieci [Pracownia Bronka]
Więcej o: