Kiedy jest wigilia, co oznacza to słowo i czy jest to dzień wolny od pracy?

Kiedy jest Wigilia 2020? Na to wyjątkowe święto czekają już wszyscy. Wiele osób zastanawia się, czy tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat daty Wigilii i wyjaśniamy, co oznacza to słowo.

Chociaż Wigilia 2020 i Boże Narodzenie w tym roku będą zupełnie inne niż do tej pory, wciąż wiele osób czeka na święta z niecierpliwością. Mimo tego, że wprowadzono obostrzenia, według których poza domownikami przy wigilijnym stole może przebywać maksymalnie pięć osób, wciąż można kultywować świąteczne tradycje.

Zobacz wideo Jarmark w Gdańsku trzecim najpiękniejszym w Europie. Tak wygląda

Co oznacza słowo wigilia?

Wigilia to słowo, którym w kościele katolickim określa się dzień poprzedzający większe święto. Pochodzi od łacińskiego słowa "vilgare", czyli "czuwać, być czujnym". Do najważniejszych wigilii należą: Wigilia Paschalna oraz Wigilia Bożego Narodzenia.

Kiedy jest Wigilia 2020 i w jaki dzień wypada?

Pytanie, kiedy jest Wigilia, pojawia się każdego roku. O fakcie, że data 24 grudnia jest stała, oraz że zawsze poprzedza Boże Narodzenie i kończy okres Adwentu, wiedzą wszyscy. Zmieniają się jednak dni tygodnia, w których przypada święto. W tym roku przy zastawionym 12 potrawami stole zasiądziemy w czwartek. Jak, co roku, na polskich stołach znajdzie się m.in. barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa, zupa rybna, kapusta z grochem, kluski z makiem, ryba, kutia, krokiety i kompot z suszonych owoców. Świętujący podzielą się opłatkiem i złożą sobie wigilijne życzenia.

Czy Wigilia 2020 jest dniem wolnym od pracy?

Wiele osób zastanawia się, czy Wigilia 2020 jest dniem wolnym od pracy. W końcu od rana trzeba przygotować się do rodzinnego wieczoru. W Polsce Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem pracy. Dopiero pierwszego i drugiego dnia świąt można zapomnieć o obowiązkach i cieszyć się czasem spędzonym w najbliższym gronie. Istnieje również rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby wolne rozpocząć już od 24 grudnia. Niektórzy pracownicy decydują się wówczas na urlop wypoczynkowy. Dzięki temu mogą spokojnie przygotować się do rodzinnego spotkania. Niektórzy pracodawcy skracają tego dnia godziny pracy. 

Wigilia 2020 obostrzenia

Najważniejszym obostrzeniem jest ograniczenie liczby gości.  28 listopada zapadła decyzja o zakazie organizowania imprez, spotkań i zebrań z wyłączeniem m.in. imprez i spotkań do pięciu osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania, lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. 

Do limitu pięciu osób  nie wlicza się osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.