Program 500 plus. Ekonomista zaproponował istotną zmianę w kwestii przyznawania świadczenia

Szykują się zmiany w programie 500 plus? Pewne są dwie. Ale w związku z problemami gospodarki coraz częściej mówi się o wprowadzeniu zróżnicowania w świadczeniu. Będzie 600 i 400 plus?

Zmiany w 500 plus – 400 i 600 plus

Zróżnicowanie 500 plus zaproponował główny ekonomista Pekao SA Marcin Mrowiec. Jego zdaniem w sytuacji, gdy pracujący dostawaliby na dzieci 600 plus, a niepracujący 400, to wszyscy beneficjenci programu mieliby inną motywację do pracy. Pamiętajmy, że wielu rodziców, gdy dostało wsparcie – od 1 lipca 2019 roku już na każde dziecko – zrezygnowało z pracy.

Ekonomista uważa, że z tego zróżnicowania powinny być wyłączone matki, które mają kilkoro dzieci oraz osoby wychowujące dzieci niepełnosprawne.

Podział 500 plus na 600 i 400 a wpływ na gospodarkę

Inna sprawa, że gospodarce bardziej potrzebni są specjaliści, pracownicy o większych kwalifikacjach. Należałoby więc pomyśleć nad szerokim programem praktycznych szkoleń.

– dodał w rozmowie z Businessinsider Marcin Mrowiec.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?
Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

- twierdzi.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Zmiany w 500 plus? Zdaniem eksperta "można zmodyfikować program". Jak?

Zmiany w programie 500 plus – tylko propozycja

Zmiany proponowane przez ekonomistę są tylko propozycjami. I to propozycjami, które padły w 2019 roku. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Ale rząd podtrzymuje decyzję o nieingerowaniu w świadczenie 500 plus.

Jedyne zmiany, które dotyczą 500 plus, są związane z okresem świadczeniowym oraz koniecznością składania wniosków co roku. Aby otrzymać pieniądze, trzeba będzie złożyć wniosek. Inaczej pieniądze mogą przepaść. Wniosek można złożyć już od 1 lutego.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: 500 plus w 2021 roku. Czy świadczenie jest zagrożone przez pandemię?

Więcej o: