Kartki świąteczne - pięć pomysłów dla dzieci na ręcznie robione bożonarodzeniowe kartki

Kartki świąteczne, a dokładniej ich przygotowanie, to dobry sposób na kreatywną zabawę w świątecznym klimacie. Wspólne tworzenie kartek bożonarodzeniowych na pewno zainteresuje dzieci w różnym wieku. Sprawdź nasze proste patenty na ręcznie robione kartki świąteczne, które maluchy mogą przygotować samodzielnie.

Już niebawem obchodzić będziemy Boże Narodzenie. Ta rodzinna uroczystość wiąże się z licznymi przygotowaniami, dlatego niektóre rzeczy warto wykonać wcześniej. Zalicza się do nich m.in. wysłanie świątecznych kartek. Rodzinę na pewno ucieszą zwłaszcza te ręcznie stworzone pocztówki, w których przygotowanie możemy zaangażować dzieci.

Zobacz wideo Pakujemy i ozdabiamy prezenty

Kartki na Boże Narodzenie - fabryka Świętego Mikołaja 

Dzieci uwielbiają historię tajemniczej fabryczki w Laponii, którą można przecież zorganizować także w mieszkaniu lub w domu. Kartki bożonarodzeniowe to kreatywne zajęcie, które zagwarantuje wspaniałą zabawę na dłuższą chwilę. Poniżej prezentujemy sprawdzone patenty na kartki bożonarodzeniowe, które maluchy mogą wykonać samodzielnie lub z niewielką pomocą. 

Kartki bożonarodzeniowe ręcznie robione - ciasteczkowa choinka 

Kartki świąteczne można wykonać z materiałów, które mamy już w domu. Najlepszym przykładem są papierowe foremki do babeczek, które znajdziesz na kuchennej półce po urodzinach czy ubiegłorocznych świętach. 

 • Różnokolorowe foremki należy złożyć na płasko.
 • Następnie układamy je w kształt choinki na sztywnej kartce złożonej na pół. 
 • Ostatnią foremkę należy złożyć w formie rożka. 
 • Całość należy przykleić przy pomocy kleju na gorąco lub taśmy - na tym etapie młodsze dzieci mogą potrzebować pomocy rodziców.
 • Na górze należy dokleić gwiazdkę, różne ozdoby i gotowe. 

Kartki świąteczne ręcznie robione mogą też przypominać ulubione trójwymiarowe książeczki. Szczegóły poniżej 

Kartki bożonarodzeniowe - świąteczny pokój

Do wykonania tego typu kartki potrzebne będą skrawki materiałów oraz płaskie pudełko. 

 • W wieku pudełka pomagamy maluchom wyciąć drzwiczki i kilka okienek w różnym miejscu. 
 • Następnie środek wyklejamy kolorowym materiałem, który będzie imitował tapetę. 
 • Na kolorowej bazie wyklejamy kształty mebli i dodatków: kanapa, kominek, fotele, choinka. 
 • Na koniec wieko malujemy farbą w świątecznym klimacie: może być złota czy srebrna i gotowe. 

Mini domek można też podarować w formie prezentu świątecznego. Do środka należy włożyć zwykłą białą kartkę A4 i to na niej napisać życzenia

Filmy świąteczne co roku wprowadzają niepowtarzalną atmosferę do domu. Zdjęcie ilustracyjneFilmy świąteczne: najlepsze filmy familijne na Święta Bożego Narodzenia

Kartki z życzeniami - bombka w szlaczki 

Na połówce kartki naklejamy duże koło wycięte z kolorowego brystolu. Następnie, przy pomocy kolorowych długopisów, całą powierzchnię bombki malujemy w kolorowe szlaczki. To dobry trening dla dziecka przed nauką literek. Kształtu nie trzeba naklejać na kartkę, która już sama w sobie może wystąpić w formie bombki. Kropką nad i będą świąteczne naklejki, którymi maluch może przyozdobić wnętrze kartki. W bombce lub dookoła niej można napisać życzenia dla bliskich.

Kartki bożonarodzeniowe - brokatowy napis 

To propozycja dla dzieci, które przygotowują się do pójścia do szkoły. Na dużej kartce prosimy maluchy o własnoręczny napis "Wesołych Świąt" z obrysem. Następnie wnętrze literek można wypełnić przy pomocy kleju z brokatem do którego przyklejamy kolorowe koraliki i guziki. Po wyschnięciu kartki warto zachęcić dziecko do pisania prostych życzeń dla babci lub dziadka. 

Kartki świąteczne - wielowarstwowe niespodzianki 

Ta opcja zakłada przygotowanie kilku prostokątów tej samej wielkości w różnej odsłonie. 

 • Bazą powinien być gruby brystol, na którym piszemy życzenia świąteczne. 
 • Następnie na wierzchu kładziemy kolejny prostokąt, tym razem może to być materiał z koronki. 
 • Na trzecim poziomie przełamujemy kształt prostokąta filcowym serduszkiem.
 • Na wierzchu czas na mini witrażyk. 
 • Wielowarstwową kartkę zawiązujemy kolorową wstążeczką i gotowe. 

Taka kartka w formie książeczki sensorycznej jest nie tylko świetną zabawką, ale też narzędziem edukacyjnym, dzięki któremu maluch poznaje różne faktury i kształty. Zdecydowanie warto spróbować. 

Prezent dla mamy na święta może być bardzo różnorodny. Zdjęcie ilustracyjnePrezent dla mamy na święta- sprawdź 5 inspiracji na podarunki dla mamy pod choinkę

Więcej o: