Mikołajki 2020. Atrakcje dla dzieci. Jak umilić czas oczekiwania na Świętego?

Mikołajki 2020 będą inne niż dotychczasowe i upłyną pod znakiem epidemii. Na jakie atrakcje w tym szczególnym czasie mogą liczyć najmłodsi?

Mikołajki: co to za święto? Poznaj historię święta wszystkich dzieci

Czym są mikołajki? Jest to święto dzieci. Przynajmniej na pierwszy rzut oka, bo przecież każdy lubi dostawać prezenty. Tradycja mikołajkowego obdarowywania się upominkami sięga wiele wieków wstecz. Wywodzi się ją od zwyczaju średniowiecznych francuskich zakonnic, które w wigilię św. Mikołaja zwykły podrzucać drobne smakołyki ubogim dzieciom. Dlaczego akurat św. Mikołaj patronuje temu przedsięwzięciu? Gdyż informacje, które przetrwały na temat tego biskupa z Miry wskazują, że był on bardzo wrażliwy na potrzeby i cierpienie ludzkie i miał w zwyczaju pomagać dzieciom między innymi poprzez przekazywanie im jedzenia i niezbędnych do życia drobiazgów. Dlatego też po tym jak został ogłoszony świętym stał się patronem dzieci. 

Mikołajki: kiedy wypadają w 2020 roku?

Kiedy wypadają mikołajki? Święto świętego Mikołaja przypada dokładnie 6 grudnia. Wiele dzieci już 5 grudnia po zmroku wypatruje świętego i jego zaprzęgu reniferów w oczekiwaniu na prezenty. Inne znajdą swoje upominki pod poduszką nazajutrz. W wielu domach praktykuje się również zwyczaj, według którego Mikołaj przynosi prezenty w wigilijny wieczór i zostawia je pod przystrojonym drzewkiem. 

Zobacz wideo Mikołaj ma 24 godziny, by dotrzeć do 200 mln dzieci

Zabawy mikołajkowe: jak przygotować dziecko na spotkanie z Mikołajem?

Dla większości dzieci samo spotkanie ze świętym Mikołajem jest nie lada atrakcją. W końcu nie co dzień można spotkać starszego pana z okazałą białą brodą i charakterystycznym czerwonym strojem. Jednak aby spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze należy dziecko do niego przygotować. Zwłaszcza jeśli wcześniej nie widziało ono "na żywo" Mikołaja. Na początek warto opowiedzieć dziecku o Świętym, który odwiedza dzieci i obdarowuje je prezentami. Można też przybliżyć mu historię Mikołaja, wykorzystując przy tym zdjęcia i obrazki w książkach. Jeśli dziecko jest nieco starsze możemy obejrzeć z nim jeden z filmów o świętym Mikołaju, aby jeszcze bardziej oswoić je z jego postacią.

W momencie, gdy dojdzie do spotkania z Mikołajem pamiętajmy, aby nie zmuszać dziecka do tego, żeby zbliżyło się do niego lub usiadło mu na kolanach. Dziecko może poczuć się stremowane, przestraszone, a wtedy okaże się, że wizyta świętego nie będzie pozytywnym doświadczeniem, a raczej traumą dla malucha. Starajmy się stworzyć jak najbardziej przyjazną atmosferę, która pozwoli dziecku poczuć się pewnie i komfortowo. Na bieżąco reagujmy na jego zachowanie i emocje tak by spotkanie z Mikołajem i zabawy mikołajkowe były pozytywnym wydarzeniem, które na długo zapisze się w pamięci naszej pociechy.

Atrakcje mikołajkowe dla dzieci

Co roku w okresie mikołajek organizowane jest mnóstwo atrakcji dla dzieci. W miastach odbywają się parady mikołajkowe, w galeriach handlowych można spotkać Mikołaja, który z chęcią zrobi sobie pamiątkową fotografię z dziećmi i rodzicami. W kościołach również odbywają się spotkania z Mikołajem, podczas których wręcza on dzieciom upominki i wspólnie z nimi kolęduje. W tym roku ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem wiele z tych wydarzeń nie dojdzie do skutku lub zmienią one formułę. Dla przykładu parada mikołajkowa w Przemyślu, która zwykle gromadziła wielu mieszkańców miasta w tym roku będzie miała inną formułę. Dzieci pozostaną w domach, a Mikołaj przejedzie głównymi ulicami i będzie je pozdrawiał ze swojego samochodu.

Wobec panującej sytuacji warto zaplanować wcześniej atrakcje mikołajkowe w domu. Oprócz spotkania ze świętym można wspólnie wyczekiwać jego przybycia lub wykonać pierniki, którymi poczęstujemy zmęczonego wędrowca. A gdy już Mikołaj wyruszy w dalszą drogę, wspólnie pobawić się otrzymanymi zabawkami. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.