Zwyczaj kolędowania jest wszystkim znany i w wielu rodzinach pielęgnowany. Po wieczerzy wigilijnej, a przed wyjściem na pasterkę, zwykło się w gronie rodzinnym śpiewać kolędy o narodzeniu Jezusa. Według legendy pierwszą taką pieśń stworzyć miał sam święty Franciszek z Asyżu.
Kolędy wywodzą się od łacińskich hymnów o Bożym Narodzeniu, które powstawały już w średniowieczu na terenie Włoch. Wiele z tych śpiewanych do dziś, ma bardzo stary rodowód, jak np. "Anioł pasterzom mówił". Ta pieśń powstała w XV wieku i w oryginale napisana była po łacinie, jednak dokonano jej przekładu i do dziś można ją usłyszeć zarówno w kościele, jak i podczas rodzinnego śpiewania.
Tradycję kolędowania warto pielęgnować i zachęcać do brania w nim udziału także najmłodszych członków rodziny. Pamiętajmy, że naukę kolęd należy rozpocząć odpowiednio wcześnie i potraktować ją jako zabawę, a nie przymus. Nie namawiajmy też na siłę dzieci do "dawania występów" przed całą rodziną, gdyż to może je skutecznie zniechęcić do praktykowania tego zwyczaju. Starajmy się, aby wspólne śpiewanie było przyjemnością dla całej rodziny, a nie tylko przykrym obowiązkiem.
Część śpiewanych w okresie Bożego Narodzenia kolęd jest zapożyczonych, a w Polsce znamy je dzięki dokonanym wiele lat wcześniej tłumaczeniom. Tak jest np. w przypadku znanej wszystkim "Cichej nocy", która w oryginale została stworzona przez Austriaków. Nie oznacza to jednak, że nie mamy własnych, polskich kolęd. Do najbardziej znanych rodzimych utworów należą:
Teksty tych kolęd znane są większości z nas, dlatego przekazanie ich dzieciom nie powinno stanowić problemu, zwłaszcza w przypadku starszych dzieci.
Jeśli nasze maluchy dopiero rozpoczynają przygodę z kolędowaniem, wówczas warto wybierać do nauki proste i bardziej skoczne melodie, które będą łatwiejsze do zapamiętania i przyswojenia. Oto kilka znanych i lubianych kolęd, które w sam raz nadają się do nauki nawet dla najmłodszych kolędników.
Przybieżeli do Betlejem pasterze,
grając skocznie Dzieciąteczku na lirze.
Ref. Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi!
Oddawali swe ukłony w pokorze.
Tobie z serca ochotnego, o Boże!
ref. Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi!
Anioł Pański sam ogłosił te dziwy,
których oni nie słyszeli jak żywi.
ref. Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi!
Oto Mu się wół i osioł kłaniają.
Trzej Królowie podarunki oddają.
ref. Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi!
Pójdźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i Panienki,
Powitajmy Maleńkiego i Maryję Matkę Jego!
Powitajmy Maleńkiego i Maryję Matkę Jego!
Witaj, Jezu ukochany, od Patriarchów czekany,
Od Proroków ogłoszony, od narodów upragniony!
Od Proroków ogłoszony, od narodów upragniony!
Witaj, Dzieciąteczko w żłobie, wyznajemy Boga w Tobie!
Coś się narodził tej nocy, byś nas wyrwał z czarta mocy!
Coś się narodził tej nocy, byś nas wyrwał z czarta mocy!
Pastorałki to także chętnie śpiewane utwory w czasie świątecznym. Różnią się one od kolęd tym, że w ich tekstach przewija się mniej wątków religijnych, a za to pojawia się więcej nawiązań do życia codziennego. Pastorałki dla dzieci można znaleźć w sieci lub też nabyć płytę CD. Jedną z bardziej znanych jest ta autorstwa Arki Noego pt.: "Świeć gwiazdeczko świeć".
Zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się
Zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się (x2)
Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć! Do Jezusa prowadź mnie (x2)
Narodził się, Bóg stąpił na Ziemię,
Narodził się, by uratować mnie,
Narodził się i nie zostawił mnie (x2)!
Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć, Do Jezusa prowadź mnie (x2)
Śpiewają nam, śpiewają gloria,
To gloria, święta historia (x2)!
Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć, Do Jezusa prowadź mnie (x2)