Zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Będzie zawieszony na święta i ferie?

Radio RMF FM ustaliło nieoficjalnie, że podczas przerwy świąteczno-noworocznej oraz ferii zimowych wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców będzie zawieszona. Co dalej z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 grudnia

Zgodnie z najnowszymi przepisami zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany do 24 grudnia, czyli do wigilii Bożego Narodzenia.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie przedłużony?

Zgodnie z informacjami, które nieoficjalnie udało się uzyskać RMF FM, w kolejnych tygodniach – podczas świątecznej przerwy i ferii zimowych – zasiłek ma zostać wstrzymany. Analogiczna sytuacja miała miejsce w wakacje. Zasiłek został zawieszony na sierpień.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – dla kogo?

Przypomnijmy, że z dodatkowego zasiłku może skorzystać ubezpieczony rodzic dziecka do ósmego roku życia.  Zasiłek na dziecko przysługuje z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19.

Powyższe zasady obowiązują ubezpieczonych rodziców. Ale nie tylko dzieci do ósmego roku życia. Mogą się o niego starać także rodzice:

  • dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
  • dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek należy się również w sytuacji braku możliwości sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub w przypadku niemożności sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19, a także gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, choćby ze względu na ograniczenie liczby podopiecznych.

Jeśli jeszcze nie wystąpiłeś o zasiłek opiekuńczy i zastanawiasz się, jak dostać zasiłek opiekuńczy, jakie formalności należy spełnić, to więcej informacji o wniosku o zasiłek opiekuńczy znajdziesz tu:

Zasiłek opiekuńczy. Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy w formie elektronicznej?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.