Adwent 2020. Kiedy zaczyna się adwent i ile trwa?

Adwent 2020 zaczyna się 29 listopada i trwa cztery tygodnie. To czas przygotowania do Bożego Narodzenia. Na czym polega adwent? Jest postrzegany jako okres pokuty, ale to przede wszystkim czas radosnego przygotowania.

Adwent 2020. Co to jest?

Adwent jest wyjątkowym czasem dla wszystkich chrześcijan. Samo słowo "adwent" pochodzi od łacińskiego "adventus" i oznacza przyjście. Zgodnie z tradycją, dla starożytnych rzymian znaczyło tyle, co przyjazd cezara. Dla chrześcijan to czas przygotowania na przyjście na świat Chrystusa.

Zgodnie z nauką teologiczną adwent wyraża oczekiwanie Kościoła na podwójne przyjście Chrystusa. A pierwszy raz wspomniano o nim w tym kontekście w IV wieku. Już od VI wieku zwyczaj był znany w Rzymie i obejmował tak jak teraz, cztery tygodnie przed świętami.

Kolejna tradycja mówi o adwencie jako okresie postu. Nadal jest to zachowane w liturgii wschodniej.

Adwent 2020. Kiedy się zaczyna i ile trwa?

Adwent od zawsze rozpoczyna się tego samego dnia, czyli w czwartą niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie. Może trwać od 23 do 28 dni. Ważne, że jego czas obejmuje cztery niedziele. W tym roku adwent 2020 zaczyna się w niedzielę, 29 listopada. Trwa do wigilii, czyli do 24 grudnia.

Niedziele adwentu 2020 wypadają:

  • 29 listopada
  • 6 grudnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia
Zobacz wideo Jarmark w Gdańsku trzecim najpiękniejszym w Europie. Tak wygląda

Adwent 2020 – zwyczaje

Adwentowi towarzyszy wiele zwyczajów i obrzędów. Najbardziej znanym i charakterystycznym zwyczajem są Roraty. Jest to msza święta, sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny,  którą odprawia się zwykle bardzo wcześnie rano.

Inny obrzęd dotyczy wieńca adwentowego. Ma on kształt okręgu, składa się z gałązek drzew iglastych. Umieszcza się w nim cztery świece, które symbolizują cztery niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. Pierwsza świeca jest świecą pokoju, druga - wiary, trzecia - miłości, czwarta - nadziei.

Wiele osób z pewnością dobrze zna kalendarz adwentowy. W sklepach znajdziemy kalendarze adwentowe z czekoladkami czy kosmetykami. Tradycyjnie kalendarz adwentowy  służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do wigilii Bożego Narodzenia. Pochodzi z XIX wieku, kiedy to wprowadzili go niemieccy luteranie.