Andrzejki 2020. Kiedy są Andrzejki? Data nie jest taka oczywista

Andrzejki to potoczna nazwa, która określa dzień wigilii świętego Andrzeja. Przypomnijmy, święty Andrzej to jeden z dwunastu apostołów. Jego święto wypada 30 listopada. Czy Andrzejki także przypadają w ostatni dzień listopada? Kiedy właściwie obchodzimy Andrzejki?

Kiedy są Andrzejki? 29 listopada czy 30 listopada?

Kiedy obchodzimy Andrzejki? To pytanie zadaje sobie wiele osób, bo z datą jest pewne zamieszanie. Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada. Zgodnie z tradycją to wieczór i noc wróżb. Zabawy andrzejkowe, imprezy domowe czy szkolne odbywają się jednak 30 listopada, czyli w imieniny Andrzeja.

To kiedy są Andrzejki, nie zawsze ma wiele wspólnego z datą imprez. Choć powinny odbywać się 29 lub 30 listopada, to, szczególnie szkolne imprezy, odbywają się zazwyczaj w piątki. Znajomi także często przekładają zabawy andrzejkowej na piątki i soboty, aby  każdy mógł się bawić na całego, bez wyrzutów sumienia, że następnego dnia musi wstać do pracy.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Andrzejki. Kiedy wypadają? Jak przeprowadzić andrzejkowe wróżby i zabawy?

Co to są Andrzejki 2020?

Andrzejki to popularny, tradycyjny wieczór wróżb. Historycznie andrzejki były zarezerwowane wyłącznie dla kobiet, panienek, które szukają męża. Obecnie tradycja ta została zapomniane. Andrzejki obchodzą wszyscy. A szczególnie czekają na nie dzieci w wieku szkolnym, które lubią wszystkie zabawy związane z czarami.

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Wśród najpopularniejszych andrzejkowych zabaw trzeba wymienić: lanie wosku, wróżenie z kart, zabawa w kubeczki, sypanie soli, układanie butów, rzuty monetą, wyławianie jabłek czy dziurawienie papierowych serc z imionami.

WIĘCEJ NA TEMAT WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH ZNAJDZIESZ TU: Zabawy andrzejkowe. Ciekawe pomysły na spędzenie wieczoru

Andrzejki w przedszkolu

Oczywiście nie tylko dzieci w wieku szkolnym obchodzą Andrzejki. Także mniejsze urwisy będą świetnie bawić się podczas zabaw i wróżb. Andrzejki w przedszkolu na pewno nie będą obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby andrzejki w przedszkolu odbyły się rano czy też po południu.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Andrzejki w przedszkolu to nie lada wydarzenie. Jakie wróżby andrzejkowe dla dzieci w przedszkolu wybrać?