Celine Ng-Chan wyznała w rozmowie z magazynem "Straits Times", że jej syn Aldrin przyszedł na świat bez COVID-19, za to w jego organizmie wytworzyły się przeciwciała koronawirusa.
Lekarze podejrzewają, że przekazałam mu swoje przeciwciała COVID-19 w trakcie ciąży
- zdradziła 31-latka. Jak informuje "Strait Times" Celine Ng-Chan, a także towarzyszki jej podróży - matka i córka - zaraziły się koronawirusem w marcu po powrocie z rodzinnych wakacji w Europie. Kobieta była wtedy w 10. tygodniu ciąży. Łagodnie przeszła zakażenie i po dwóch i pół tygodnia została wypisana ze szpitala. Do tej pory jest wdzięczna losowi za to, że 7 listopada Aldrin przyszedł na świat zdrowy.
Nie martwiłam się, że Aldrin będzie chory na COVID-19, bo przeczytałam, że ryzyko transmisji z matki na płód jest bardzo niskie. To bardzo ciekawe. Pediatra powiedział, że ja sama nie mam już przeciwciał COVID-19, ale ma je Aldrin. Mój lekarz podejrzewa, że przekazałam mu moje przeciwciała COVID-19 w czasie ciąży
- powiedziała "Strait Times".
Nadal nie wiadomo, czy obecność tych przeciwciał u noworodka zapewnia stopień ochrony przed zakażeniem COVID-19, a tym bardziej nie wiadomo, jaki byłby czas trwania ochrony
- podkreślił w rozmowie ze "Strait Times" Tan Hak Koon, profesor nadzwyczajny ze Szpitala Kobiecego i Dziecięcego.
Transmisja koronawirusa z matki na noworodka
Już wcześniej lekarze w Chinach donosili o wykryciu i stopniowym zaniku przeciwciał COVID-19 u dzieci urodzonych przez kobiety cierpiące na tę chorobę. Natomiast lekarze z amerykańskiego Columbia University Irving Medical Center w New York-Presbyterian Hospital ocenili w październiku na łamach czasopisma "JAMA Pediatrics", że transmisja koronawirusa z matki na noworodka "zdarza się rzadko".
Jednak przypadki takie jak ten z Singapuru mogą stanowić fundament badań odnośnie tego, jak przekazywany jest koronawirus z matki na dziecko.
Światowa Organizacja Zdrowia informuje na swojej stronie internetowej, że wciąż nie wiadomo, czy kobieta chora na COVID-19 może przekazać wirusa płodowi lub dziecku podczas ciąży, lub porodu. Jak dotąd aktywnego wirusa nie wykryto w próbkach płynu otaczającego dziecko w macicy ani w mleku matki.