500 plus. Rodzice nie chcą tego świadczenia. "Lepsza byłaby inna pomoc - mniejszy podatek"

Świadczenie 500 plus to źródło kontrowersji i niesłabnących sporów politycznych. Część rodziców uważa, że gdyby rząd zdecydował się obniżyć podatki, nie byłoby potrzeby wypłacania 500 plus.

Kontrowersje wokół sztandarowego programu PiS 500 plus nie słabną. Świadczenie zostało wprowadzone w 2016 roku, było wtedy wypłacane na drugie i każde kolejne dziecko. Od 2019 roku przysługuje także na pierwsze dziecko. Program 500 plus miał się przyczynić do wzrostu współczynnika dzietności, tymczasem jest kolejną polityczną kością niezgody, obciąża budżet państwa, a teraz, wobec inflacji jego realna wartość spada. Okazało się także, że od wprowadzenia programu rodzi się coraz mniej dzieci.

Świadczenie 500 plus jest najbardziej kontrowersyjnym świadczeniem w naszym kraju.Rodzice o 500 plus. Zdradzili, na co wydają świadczenie

Na profilu eDziecko na Facebooku spytaliśmy rodziców co sądzą o świadczeniu 500 plus. Zdania, jak zwykle są podzielone. Jedni są bardzo zadowoleni z takiej pomocy, inni uważają, że kwota jest zbyt niska. Pojawiło się także bardzo dużo komentarzy rodziców, którzy uważają, że 500 plus jest niepotrzebne.

500 plus: Lepsze niższe podatki

Sporo osób uważa, że zamiast wypłacać świadczenie 500 plus, rząd mógłby obniżyć podatki:

Uważam, ze lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie ulgi podatkowej i zmniejszenia VAT na artykuły szkolne, ubrania dziecięce czy też dofinansowanie posiłków w placówkach oświatowych.
Wystarczy, żeby mi i mężowi nie zabierali ponad 1000 zł (czyli łącznie dwa tysiące) w podatkach z pensji. I dziękuję za 500 plus.
Wiele osób wciąż nie rozumie, że 500 plus jest z naszych podatków. Gdyby ludzie mogli normalnie zarabiać, nie zabieraliby nam tyle na podatki to nie potrzebne by były żadne 500 plusy

- napisali rodzice.

500 plus zmiany500 plus zmiany fot. Andrey_Popov/shutterstock.com

500 plus: Lepsza inna pomoc

Pojawiło się sporo komentarzy rodziców, którzy uważają, że znacznie korzystniej byłoby dofinansować tymi środkami placówki opiekuńcze, finansować z nich pomoce szkolne i dodatkowe zajęcia dla dzieci:

A ja bym te pieniądze zainwestowała w darmowe żłobki, przedszkola i szkołę, wtedy ludzie mogliby pracować.
Lepsza byłaby inna pomoc. Mniejszy podatek dla rodziców, darmowe podręczniki i pomoce szkolne, darmowe przedszkola, żłobki, zajęcia dodatkowe dla dzieci, posiłki w szkołach o przedszkolach. To naprawdę by była pomoc.
Lepszym dla mnie wsparciem byłaby zapewniona liczba miejsc w placówkach- żłobki, przedszkola oraz dodatkowe zajęcia w szkołach (w trakcie roku szkolnego czy podczas przerw w zajęciach dydaktycznych)

- uważają rodzice.

500 plus zmiany500 plus zmieniło się na 450+. Według ekspertów może wynieść jeszcze mniej

500 plus: Nikt tego nie weryfikuje

Pojawiły się także głosy podważające sens wypłacania świadczenia na dzieci, skoro nikt nie weryfikuje tego, czy te pieniądze rzeczywiście są wydawane na zaspokajanie potrzeb najmłodszych: 

Dla mnie to 500,300 i wszystkie inne dodatki to jeden wielki cyrk. Nikt nie weryfikuje, na co idą te pieniądze..... Jedni rzeczywiście inwestują w dzieci, ale zdecydowana większość inwestuje w siebie (alkohol, fajki,itp.). Wystarczy spojrzeć na wioski... Tam od razu widać kiedy jakaś kasa przyszła. I nie mówię tu o nowych butach dla dziecka...

500 plus rozleniwia

Niektórzy uważają, że świadczenie 500 plus rozleniwia młodych rodziców. Często zwracają uwagę na to, że poprzednie pokolenia nie miały takiego finansowego wsparcia od rządu:

Pieniądze dawane za darmo jeszcze niczego dobrego nie nauczyły.
Uważam, że nie powinno być 500 plus. Niech się wezmą do pracy. My ich nie mieliśmy i trzeba było sobie radzić. Te pieniądze powinny być dla biednych emerytów. Nie mają na leki, a młodzi uczą się brania pieniędzy bez pracy. Uczą się lenistwa

- napisali.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?
Więcej o: