Lampion adwentowy- sprawdź symbolikę i sprawdzone patenty na ładne lampiony

Lampion adwentowy to światło, które zabieramy ze sobą do kościołów. Ładny i bezpieczny lampion można wykonać na kilka sposobów. Sprawdź nasze propozycje lampionów DIY.

Co oznacza lampion adwentowy? Poznaj symbolikę

Lampion adwentowy zgodnie z tradycją w kościele katolickim oświetla pierwszą część mszy roratniej, w tym czasie w świątyni pogaszone są światła. Symboliczna ciemność to czas oczekiwania i skupienia. Ten zwyczaj nawiązuje do przypowieści Jezusa, która opowiada o roztropnych pannach, które trzymając w rękach płonące lampy oczekiwały na przyjście oblubieńca. Co oznacza lampion adwentowy i o czym dokładnie opowiada przypowieść? Słowa Ewangelii według świętego Mateusza, w której zapisano tę niezwykłą historię prezentujemy poniżej: 

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść:

''Podobne jest królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie oblubieńca. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły ze sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się oblubieniec opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły.

Lecz o północy rozległo się wołanie: «Oblubieniec idzie, wyjdźcie mu na spotkanie». Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: «Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną». Odpowiedziały roztropne: «Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie».

Gdy one szły kupić, nadszedł oblubieniec. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: «Panie, panie, otwórz nam». Lecz on odpowiedział: «Zaprawdę powiadam wam, nie znam was».

Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny''.

Adwent to czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Zdjęcie ilustracyjneAdwent 2020: co to jest i kiedy się zaczyna?

Jak zrobić lampion adwentowy zgodny z tradycją? 

Dawniej głównym budulcem, z którego powstawał lampion adwentowy były gałązki brzozy, z których przy pomocy sznurka tworzono czworobok, z ładnym zwieńczeniem na górze. W środku umieszczano świecę. Tradycyjną wersję lampionu można pozbijać także przy pomocy małych gwoździków, co sprawi, że konstrukcja będzie bardziej stabilna. W środku zamiast zwykłej świecy, lepszym i bardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie wkład w plastikowej oprawie. Świecę można zapalić już w drodze do kościoła lub dopiero przed świątynią. 

Wiemy już jak zrobić lampion adwentowy o tradycyjnym wyglądzie, czas odpowiedzieć na pytanie jak zrobić lampion kolorowy, który najbardziej podoba się dzieciom

Jak zrobić lampion z kolorowym światłem w środku? 

Poniżej prezentujemy jak krok po kroku zrobić lampion z kolorowym światełkiem: 

  • Wzór na lampion na roraty warto poszukać w internecie.
  • Wydrukowany kształt wycinamy i odrysowujemy go ponownie na białym brystolu.  
  • Następnie na bocznych ścianach rysujemy wybrane kształty i wycinamy je przy pomocy ostrych nożyczek. Może to być: krzyż, serce lub okno. 
  • Tak powstałe otwory podklejamy od wewnątrz kolorową, gładką bibułą. 
  • Następnie lampion należy złożyć i skleić razem ze świecą. 

Bezpieczna wersja to elektryczny wkład na baterie na przykład z kolorowym płomieniem w kolorze czerwieni. Chwila nieuwagi może sprawić, że lampion zapłonie w całości, stąd alternatywny pomysł, który warto rozważyć. 

Tradycyjny stół wigilijnyŚwięta Bożego Narodzenia 2020 a epidemia koronawirusa. Ile osób będzie mogło usiąść przy wigilijnym stole?

Lampion na roraty - szklane naczynie 

Rodzice często o konieczności wykonania lampionu na roraty dowiadują się na ostatnią chwilę, co w takiej sytuacji? 

  • Zawsze można wykorzystać zwykłe szklane naczynie, jak na przykład słoik. Górę ozdabiamy wstążką, w środku umieszczamy świecę lub wkład w plastikowej oprawie i gotowe. Dodatkowo do środka takiego lampionu można włożyć gałązki świerku lub jemiołę. 
  • Do wykonania lampionu adwentowego na ostatnią chwilę można wykorzystać też zwykłą świecę oraz kokardę, którą okręcamy woskowy patyczek.
Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?
Więcej o: