Lockdown w święta Bożego Narodzenia. Jak będzie wyglądała wigilia w okresie pandemii?

- Święta Bożego Narodzenia są fundamentalnym tematem naszych obrad. Pracujemy nad możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Czy to oznacza, że będzie lockdown w Boże Narodzenie? Nie będziemy mogli złożyć wizyty bliskim podczas wigilii?

Lockdown w Boże Narodzenie – scenariusz prawdopodobny

Jak będą wyglądały tegoroczne święta? Choć to pytanie zadaje sobie wiele osób, nikt tak na dobrą sprawę nie zna jeszcze odpowiedzi. Będziemy mogli odwiedzić rodziców w wigilię? A może w ostatniej chwili zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się i całkowity lockdown?

Podczas konferencji prasowej w sobotę 21 listopada premier Morawiecki podjął między innymi temat lockdownu w Boże Narodzenie. Swoje wystąpienie rozpoczął jednak od przekazania informacji o tym, że od przyszłej soboty zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych. Zamknięte nadal pozostaną kina, teatry oraz restauracje.

Zobacz wideo Czy uda się uniknąć twardego lockdownu?

A co powiedział Morawiecki a propos lockdownu w Boże Narodzenie? Premier zaapelował do Polaków, aby przy świątecznym stole spotykały się małe grupy, aby wigilie odbywały się w najbliższym gronie rodzinnym.

Święta są fundamentalnym tematem naszych obrad. Pracujemy nad możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania. Apeluję jednak o to, aby nie planować wyjazdów do Włoch, Austrii czy Szwajcarii. W Polsce też, bo wtedy dochodzi do zwiększenia prawdopodobieństwa transmisji wirusa

- mówił Morawiecki.

Lockdown w Boże Narodzenie – wigilia "kameralna"

Na temat lockdownu w Boże Narodzenie wypowiedział się także Jarosław Gowin.

W imieniu setek tysięcy polskich przedsiębiorców zwracam się z apelem do każdego z nas. To są bardzo ważne święta, powinny mieć charakter kameralny. Powinniśmy spędzić je z najbliższymi z najbliższych. To też test, zależy od niego, ile z nas przeżyje, uniknie uszczerbku na zdrowiu

- mówił wicepremier.

Galerie handlowe będą otwarte. Już w przyszłą sobotę – 28 listopada – będziemy mogli zrobić zakupy. Niedziele handlowe są zaplanowane na 13 i 20 grudnia. A kolejne decyzje – w sprawie obostrzeń i ewentualnego lockdownu w Boże Narodzenie – mają zostać ogłoszone przed wigilią.

Więcej o: