Zasiłek opiekuńczy. Jest nowa interpretacja ministerstwa w sprawie przyznawania świadczenia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie należał się osobom zaangażowanym w zwalczanie epidemii. Lekarze, pielęgniarki i wszyscy pracownicy ochrony zdrowia mogą zostać w domu z dziećmi, jeżeli wyrażą taką potrzebę. To nowa interpretacja dotychczasowych przepisów. Jeszcze niedawno ministerstwo twierdziło, że medycy są wykluczenie ze świadczenia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie dla medyków?

Od 9 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zakłada Ubezpieczeń Społecznych ponownie ma obowiązek wypłacić pieniądze rodzicom, którzy zdecydują się pozostać z dziećmi w domu i sprawować nad nimi opiekę podczas nauczania zdalnego. Niedawno informowaliśmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie trafi jednak do wszystkich.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada. Nie dla pracowników ochrony zdrowia

Grupą wykluczoną ze świadczenia jeszcze do niedawna byli pracownicy ochrony zdrowia. To jednak się zmieniło. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zmieniło zdanie.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Zasiłek opiekuńczy. MEN: Wszyscy rodzice dzieci do lat 8 dostali uprawnienia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – nowe zasady

Wszyscy rodzice dzieci do 8. roku życia otrzymali uprawnienia do dodatkowego zasiłku w przypadku zamknięcia szkoły, do której uczęszcza dziecko. Nie ma znaczenia zawód, jaki wykonują rodzice

- tłumaczy Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek nie należał się osobom zatrudnionym w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Na mocy rozporządzenia ministra edukacji i nauki dotyczącego czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 1960) szkoła musi zorganizować opiekę dzieciom osób, które znalazły się na pierwszej linii walki z koronawirusem. Ale jeżeli rodzic nie chciał posyłać dziecka do świetlicy, to i tak nie mógł skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zgodnie z najnowszą interpretacją przepisów, jeżeli rodzic pracujący w ochronie zdrowia nie skorzysta z opieki nad dziećmi zapewnionej przez szkołę, przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ale gdy zdecyduje się wysłać dziecko do placówki, nie będzie miał prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.