Olivia Culpo o operacji endometriozy, choroby, która utrudnia zajście w ciążę. "Bolesne miesiączki nie są normalne"

Olivia Culpo opowiedziała fanom o błędnych diagnozach, cierpieniu i walce z endometriozą. "Rozumiem depresję i samotność" - napisała.

Olivia Culpo, amerykańska aktorka i celebrytka, Miss Universe 2012, ma piękny uśmiech i wspaniałą figurę. Ma też endometriozę, poważną chorobę, która m.in.: poważnie utrudnia zajście w ciążę

Olivia Culpo cierpi na endometriozę

Aktorka właśnie przeszła operację endometriozy i postanowiła opowiedzieć fanom o swojej chorobie. W tym celu opublikowała na Instagramie post.

Połknięcie elementów zabawki może się skończyć w szpitalu.Nie kupuj takich zabawek pod choinkę, może się to skończyć w szpitalu. Lekarze ostrzegają

Wczoraj miałam operację endometriozy. Czuję, że muszę się tym podzielić, aby zwiększyć świadomość na temat tej choroby. Endometrioza to stan, w którym błona śluzowa macicy pojawia się w innych organach, co powoduje ból. Utrudnia zajście w ciążę i wpływa na ogólny stan zdrowia

- napisała aktorka. Tym, co w endometriozie jest najtrudniejsze, to często jej zdiagnozowanie. Gwiazda podzieliła się swoimi doświadczeniami z próby rozpoznania choroby: 

Od lat cierpię z powodu bolesnej miesiączki i niezliczoną ilość razy zostałam błędnie zdiagnozowana przez lekarzy. Słyszałam: Po prostu bierz leki przeciwbólowe codziennie, USG wygląda normalnie, Po prostu musisz więcej odpoczywać, miesiączki są zawsze uciążliwe itp. Wiem, że wiele osób z endometriozą zna te diagnozy. Bolesne miesiączki nie są normalne! 
 

Olivia Culpo opublikowała swoje zdjęcie ze szpitala zrobione zaraz po operacji. W obszernym poście na temat choroby napisała także: 

Rozumiem depresję i samotność, która pojawia się, gdy nasz stan, jest szczególnie bolesny, ale jednocześnie trudny do zrozumienia przez innych. To bardzo trudne, gdy powód przewlekłego bólu nie jest rozpoznany i nie otrzymujesz odpowiedzi ani zrozumienia.

Na koniec swojego wpisu dodała, że będzie nadal szerzyć świadomość wokół endometriozy, dodała otuchy innym chorym na nią kobietom. 

Olga FryczOlga Frycz pokazała ciało po ciąży. "O mamo jaka figura!"

Endometrioza utrudnia zajście w ciążę

Endometrioza to choroba, która może utrudnić zajście w ciążę, ale niekoniecznie je uniemożliwić. Wszystko oczywiście zależy od rozpoznania i podjęcia odpowiedniego leczenia. Z rozpoznaniem endometriozy bardzo często są problemy, bo choroba powoduje wiele różnych dolegliwości. Najczęstsze to bolesne miesiączki, ból pojawiający się podczas współżycia, czy zaburzenia cyklu. Kobiety często przez lata borykają się z nimi, dochodzą do wniosku, że "tak już po prostu musi być", a zgłaszają się do lekarza, dopiero gdy starają się zajść w ciążę i te starania nie przynoszą efektu.

Zobacz wideo
Więcej o: