Nie kupuj takich zabawek pod choinkę, może się to skończyć w szpitalu. Lekarze ostrzegają

Niektóre zabawki mogą być niebezpieczne dla dzieci. Warto zwrócić uwagę na to, co kupimy maluchom na Mikołajki lub pod choinkę.

Mikołajki i święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Każdy rodzic doskonale wie, że to ulubiony czas jego pociechy. Dlaczego? Chyba nie trzeba tłumaczyć... W mediach już pojawiają się świąteczne reklamy zabawek dla dzieci, maluchy nieśmiało zaczynają myśleć o pisaniu listu do Mikołaja. Tymczasem, jak się okazuje, nie wszystkie zabawki, jakie trafiają na sklepowe półki są bezpieczne dla dzieci i powinny trafić pod choinkę.     

Niebezpieczne magnesy

Producenci zabawek dla dzieci prześcigają się w pomysłach, wciąż proponują atrakcyjne dla najmłodszych nowości, a ich starania potęgują reklamy w mediach, na których działanie maluchy są niezwykle podatne. W niektórych z nich pojawiają się magnesy neodymowe. Wytwarzają one bardzo silne pole magnetyczne, a to przekłada się na dużą siłę przyciągania. Są więc atrakcyjnym elementem zabawki lub zabawką samą w sobie (bywają sprzedawane osobno). Okazuje się jednak, że połknięte przez dziecko mogą być bardzo niebezpieczne. O niedawnym przypadku, gdy lekarze w czasie operacji usunęli z brzucha dziecka 50 takich magnesów pisaliśmy TU.

Natalia Kukulska na spacerze z rodzinąCórka Natalii Kukulskiej wie, co chce robić w przyszłości. Pójdzie w ślady mamy?

Lekarze apelują o rozważny wybór zabawek

W wypowiedzi dla RMF FM Wojciech Górecki, kierownik chirurgii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przyznał, że w ostatnim czasie do szpitala trafiło troje dzieci, które po połknięciu tych magnesów wymagało pilnej interwencji chirurgicznej. 

Są bardzo silne, często trudno ręką oddzielić takie elementy, i stanowią poważne zagrożenie w organizmie dziecka. Kulki mogą zwierać się wzajemnie przez ściany przewodu pokarmowego, powodować odleżyny, niedrożność, przetoki wewnątrzjelitowe. A to wymaga najczęściej operacji

- wyjaśnił dr Górecki. Lekarze apelują jednocześnie, aby rozważniej wybierać zabawki dla dzieci, a także zwracać uwagę na to, do jakich przedmiotów mają dostęp nasze pociechy.

Krupówki zimąFerie. Czy rodzice mogą zaplanować ferie? Niedzielski: Dywagacje

Warto sprawdzać zabawki

Chociaż dopuszczane do sprzedaży zabawki muszą spełniać określone normy, posiadać atesty, są testowane przez Inspekcję Handlową, w praktyce jednak zdarza się, że na sklepowe półki trafiają zabawki, które mogą być niebezpieczne dla dzieci. Niektóre posiadają drobne części, które maluch może połknąć, od zabawek takie części mogą także odpaść w czasie uderzania nimi o inne przedmioty, rzucania, czy w efekcie upadku na twardą powierzchnię. Warto więc co jakiś czas przejrzeć zabawki dziecka, sprawdzić, czy od żadnej nic nie odpada, szczególnie dobrze przyjrzeć się tym z magnesami. 

Gdy planujemy zakup nowej zabawki, o której marzy nasze dziecko, ale uznamy, że jej jakość pozostawia wiele do życzenia lub stwierdzimy, że jest dla dziecka niebezpieczna, wtedy powinniśmy po prostu odmówić jej zakupu i zaproponować maluchowi coś innego. W końcu chodzi o jego dobro.

Zobacz wideo
Więcej o: