Święty Mikołaj: kim był, skąd pochodził i dlaczego jest patronem dzieci?

Święty Mikołaj jest postacią znaną dzieciom na całym świecie. To na jego przyjście w wieczór z 5 na 6 grudnia czeka się cały rok. Kim był święty Mikołaj?

Święty Mikołaj: kim był?

Święty Mikołaj to postać znana na niemal całym świecie. W różnych miejscach zarówno w kraju, jak i na świecie inaczej się go nazywa, jednak zawsze chodzi o postać starszego pana z długą, białą brodą rozdającego prezenty dzieciom. Kto był pierwowzorem współczesnego Mikołaja? Kim był święty Mikołaj?

Święty Mikołaj urodził się około 270 roku i zapisał się w historii jako biskup Miry w Licji. Nie ma zbyt wiele źródeł historycznych, które przybliżałyby nam historię jego życia. Wiadomo jednak, że urodził się w Patarze (tereny obecnej Turcji) w majętnej rodzinie. Mógłby spokojnie korzystać z bogactwa, które odziedziczył po rodzicach, jednak zamiast tego zajął się pomocą ubogim, a zwłaszcza dzieciom. Najmłodszych zawsze obdarowywał jedzeniem i innymi przydatnymi im rzeczami. Jego miłosierdzie i pomoc bliźnim spowodowała, że został wybrany na biskupa. I mimo tak ważnej funkcji wciąż angażował się w pomoc ludziom - uratował od śmierci sześciu niesłusznie oskarżonych żołnierzy, a także uchronił całe miasto przed głodem, zyskując sobie sławę cudotwórcy. Święty Mikołaj czczony jest jako święty w kościele katolickim i prawosławnym. Głównym ośrodkiem jego kultu, gdzie przechowywane są także jego relikwie, jest włoska wyspa Bari.

Zobacz wideo Mikołaj ma 24 godziny, by dotrzeć do 200 mln dzieci

Święty Mikołaj: historia. Poznaj fakty z życia świętego Mikołaja

Zgodnie z historią święty Mikołaj był biskupem. Oznacza to, że wyglądał zupełnie inaczej niż znany nam z wszechobecnych zimą wizerunków okrągłego pana w czerwonym kubraczku z wielkim workiem prezentów na ramieniu. Współczesny wizerunek św. Mikołaja zawdzięczamy znanemu wszystkim koncernowi Coca-Cola, który w latach 30. XX wieku zaczął popularyzować dzięki reklamom swoich produktów taką "wersję" Mikołaja. Dość szybko utrwaliła się ona, wypierając tym samym tradycyjny wygląd Mikołaja jako biskupa z mitrą na głowie i pastorałem w ręce. Dzisiaj jednym z symboli świąt jest charakterystyczna czapka mikołajowa: czerwona z puszystym pomponem, a sama postać Mikołaja jako bardzo chwytliwa marketingowo i towarzyszy nam od początku grudnia aż do Świąt Bożego Narodzenia

Mikołajki: historia tego wyjątkowego święta

Mikołajki to wyjątkowy dzień w ciągu roku. Czekają na niego przede wszystkim dzieci, ale także wielu dorosłych. Bez względu na wiek, każdy lubi dostawać prezenty i nawet najdrobniejszy upominek przynosi radość. W Polsce obchodzimy je 6 grudnia, w dniu wspomnienia świętego Mikołaja z Miry. Historia mikołajkowego obdarowywania dzieci sięga średniowiecza. Już wówczas organizowano dla najmłodszych przedstawienia, które przybliżały im postać świętego Mikołaja biskupa, cudotwórcy i patrona dzieci. 

Początków tradycji obdarowywania dzieci prezentami w mikołajki upatruje się w zwyczaju XII-wiecznych francuskich zakonnic, które w wigilię święta Mikołaja podrzucały drobne upominki ubogim dzieciom. W późniejszych źródłach również pojawiają się wzmianki o takim zwyczaju, który przetrwał do dzisiejszego dnia. I choć próbowano przenieść zwyczaj na okres bożonarodzeniowy i uczynić Dzieciątko Jezus odpowiedzialnym za przynoszenie prezentów, to jednak postać Mikołaja na tyle zakorzeniła się w powszechnej świadomości, że to właśnie 6 grudnia głównie kojarzy się z upominkami od Mikołaja.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.