Andrzejki 2020: jak zorganizować zabawę dla dzieci? Kiedy są Andrzejki 2020?

Andrzejki 2020 już tuż, tuż. Zwykle zabawy andrzejkowe organizowane były w szkole, jednak w tym roku trzeba zaplanować dzieciom atrakcje w domu. Sprawdź nasze propozycje na zabawy andrzejkowe.

Kiedy są Andrzejki 2020?

Listopad w pełni. Czas więc powoli szykować się do Andrzejek. Kiedy są Andrzejki 2020? Wypadają one na sam koniec miesiąca. Jest to od lat szczególny czas, który sprzyja magii i sprawdzaniu tego co wydarzy się w przyszłości. Dzieci zazwyczaj zapoznają się z tradycją andrzejkową w szkole lub przedszkolu. Tam też organizowane są dla nich specjalne zabawy z okazji Andrzejek, podczas których mają miejsce wróżby i inne atrakcje dla uczestników. W obliczu zagrożenia epidemicznego trwającego niezmiennie w naszym kraju od wielu miesięcy, nie ma żadnych szans na organizację tego typu przedsięwzięć na terenie placówek oświatowych, zwłaszcza że te pozostają obecnie w trybie nauczania zdalnego. Warto więc samodzielnie zaplanować dla dzieci magiczny andrzejkowy wieczór w domu.

Ciasteczko z wróżbą na andrzejkiAndrzejki 2020. Ciasteczka z wróżbą na andrzejki - prosty przepis

Andrzejki: najlepsza data na świetną zabawę

Imieniny Andrzeja przypadają 30 listopada. Oznacza to, że Andrzejki obchodzimy w wieczór poprzedzający ten dzień, czyli wieczorem z 29 na 30 listopada. Data ta jest doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu, a jednocześnie do zorganizowania zabaw, na które na co dzień nie ma czasu. W 2020 Andrzejki przypadają na wieczór z niedzieli na poniedziałek, więc jest to mało komfortowy moment, mimo to warto wykorzystać ten czas do zabawy w gronie rodzinnym wraz z dziećmi.

Co robimy w Andrzejki: tradycje sięgające dawnych czasów

Co robimy w Andrzejki? Wróżymy i zaglądamy w przyszłość! Wieczór andrzejkowy warto też wykorzystać, aby przedstawić dzieciom historię tego zwyczaju. Wiele wskazuje, że tradycja wróżenia w listopadowy wieczór została zaadaptowana na potrzeby wiary chrześcijańskiej, aby dać umocowanie jednemu z bardzo mocno zakorzenionych obyczajów ludowych. Patronuje mu św. Andrzej - jeden z pierwszych apostołów Jezusa, a także męczennik za wiarę (został ukrzyżowany na krzyżu w kształcie litery X). Święty jest patronem żeglarzy i podróżników. Do niego także zwracać zwykły się w modlitwach panny o dobrego męża. Dlatego też w wigilię jego wspomnienia próbowano przewidzieć przyszłość, a zwłaszcza to jak potoczą się sprawy sercowe. 

Wróżby andrzejkowe, które przygotujesz w domu

Wiele z wróżb andrzejkowych można z łatwością przygotować w domu. Wspólne planowanie magicznego wieczoru przyniesie wiele frajdy nie tylko dzieciom, ale też rodzicom. Pamiętajmy, że nie potrzeba do tego zbyt wyszukanych rekwizytów - wystarczą rzeczy, które każdy z nas ma w domu. 

  • na wyciętych karteczkach zapiszmy imiona dziewczęce/chłopięce, a wieczorem urządźmy losowanie, które wskaże nam imię przyszłej żony/męża
  • roztopmy nieco wosku ze świecy, a następnie przelejmy go do misy z zimną wodą - tak powstały kształt umieśćmy pod światło i postarajmy się odczytać jakie znaczenie ma cień rzucany przez niego na ścianę
  • przygotujmy dla każdego jak najdłuższą obierkę z jabłka, następnie każdy uczestnik zabawy niech rzuci przez ramię do tyłu swoją obierką i sprawdzi kształt, jakiej litery ona przypomina; na tę literę rozpoczynać się będzie imię ukochanej/ukochanego.

Andrzejki 2020Zabawy andrzejkowe 2020. Jakie zabawy andrzejkowe dla dzieci spodobają się najmłodszym?

Zabawy andrzejkowe dla dzieci: nie tylko wróżby

Jeśli dzieci nie są zbyt chętne do zabawy we wróżenie lub zwyczajnie są na to za małe, nic nie stoi na przeszkodzie do zorganizowania innego rodzaju zabaw andrzejkowych. Dobrze sprawdzi się np. wspólne granie w ulubione gry planszowe lub kreatywna zabawa z ciastoliną, lub popularnymi ostatnio slime. Tak naprawdę istotą zabaw andrzejkowych organizowanych w domu jest wspólne spędzenie czasu, zacieśnienie więzi między dziećmi a rodzicami, a także poznanie naszych zwyczajów i tradycji. Wykorzystajmy więc nadarzającą się okazję do wspólnego świętowania Andrzejek nawet jeśli nie mamy wśród naszych najbliższych solenizanta.

Zobacz wideo Piasek kinetyczny to hit wśród najmłodszych. Sprawdź, jak zrobić go w domu
Więcej o: