Naukowcy wyliczyli idealny wiek na dziecko. Wtedy mamy największą satysfakcję z rodzicielstwa

Naukowcy wyliczyli, w jakim wieku najlepiej zdecydować się na dziecko. Z ich badań wynika, że im człowiek dojrzalszy, tym ma większą satysfakcję z rodzicielstwa. Zapytaliśmy psycholożkę Kasię Kucewicz, czy faktycznie wiek w tej kwestii ma znaczenie.

W jakim wieku powinniśmy zdecydować się na pierwsze dziecko? Wyniki badań

Badania nad satysfakcją życiową rodziców z udziałem ponad 7 tys. Amerykanów przeprowadziła Sonja Lyubomirsky, profesor psychologii na Uniwersytecie w Kalifornii. Na podstawie wyników ankiet ekspertka wywnioskowała, kiedy rodzicielstwo jest dla nas najbardziej satysfakcjonujące i nie traktujemy go jak obowiązku.

Zobacz wideo Mity związane z karmieniem piersią. "Wiele rzeczy jest tylko w naszej głowie"

Jak czytamy w "Psychological Science", czasopiśmie, w którym opublikowano wyniki badań - rodzice w wieku 17–25 lat deklarowali zadowolenie z życia niższe nie tylko od swoich bezdzietnych rówieśników, lecz także od rodziców, którzy ukończyli już 26 lat. Zatem według naukowców idealny wiek na pierwsze dziecko to powyżej 26 lat. 

Starsi rodzice są nie tylko bardziej dojrzali emocjonalnie, ale mają też zwykle więcej zasobów finansowych ułatwiających opiekę nad dziećmi 

- przyznała Sonja Lyubomirsky. Dodatkowo badania wykazały, że najszczęśliwsi są rodzice starsi i będący w związku małżeńskim.

Ekspertka: Nie dziwi mnie, że badania wskazują na wiek powyżej 26. roku życia

Psycholożka Kasia Kucewicz w rozmowie z edziecko.pl stwierdziła, że to, czy rodzicielstwo przynosi nam satysfakcję, jest kwestią bardzo indywidualną. - Z pewnością podstawowym czynnikiem warunkującym zadowolenie jest poczucie bezpieczeństwa - przyznała.

Osoba mająca stabilną sytuację życiową jest bardziej skupiona na dziecku, może czerpać czystą radość z rodzicielstwa, a nie martwić się o to, jak przetrwać, czy będzie umiała sobie poradzić

- wyjaśniła ekspertka. Dodała, że nie jest zdziwiona wynikami badań, które wskazują, że najszczęśliwsi są rodzice powyżej 26. roku życia.

Od tego momentu rośnie nasza dojrzałość, mamy w sobie więcej poczucia sprawczości i niezależności, na przykład od swoich rodziców

- powiedziała. Według psycholożki np. "gros osób będących na studiach żyje jeszcze trybem nastolatka zależnego finansowo i mentalnie od swoich rodziców". - Z upływem lat młody człowiek się uniezależnia i dostrzega, że sam potrafi o siebie zadbać. To daje mu wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa. Z moich obserwacji ten moment następuje właśnie kilka lat po ukończeniu studiów - przyznała. 

Czy małżeństwo daje poczucie bezpieczeństwa warunkujące spokojne rodzicielstwo?

- Dla wielu osób pewnie tak, bo to deklaracja przynależności drugiej osoby i chęci wsparcia. Wsparcie w wychowaniu dziecka jest bardzo istotne dla młodych rodziców - powiedziała Kasia Kucewicz. 

Rodzic, który wie, że może na kimś polegać, czuje się pewniej w tej roli i czerpie z niej więcej satysfakcji - bo czuje się bezpieczny. Małżeństwo daje niektórym osobom taką gwarancję, choć jest to bardzo umowne założenie

- dodała psycholożka. Stwierdziła, że według niej powinno się tę gwarancję uogólniać "na posiadanie stabilnej, głębokiej i pełnej zaangażowania relacji". - Myślę, że ten czynnik pozwala być spokojnym rodzicem - dodała. 

Samo małżeństwo jako instytucja niestety nie jest gwarantem, że partner będzie współuczestniczył w wychowywaniu dziecka i dawał nam solidną dawkę wsparcia

- podkreśliła Kasia Kucewicz. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA