Gabby była bliźniaczką syjamską. Jej siostra zmarła kilkanaście lat po operacji. Teraz pokazała tę historię na TikToku

Gabrielle i Michaela urodziły się jako bliźniaczki syjamskie. Po ośmiu miesiącach je rozdzielono. Niestety jedna z sióstr zmarła w wieku 13 lat w wyniku komplikacji po operacji. Teraz Gabby pokazuje swoją historię na TikToku. Odpowiada też internautom na pytania o bliźnięta syjamskie.

Gabrielle „Gabby” Garcia, była syjamska bliźniaczka z Idaho Falls, zyskała sławę na TikToku dzięki nagraniom i zdjęciom, które przedstawiały jej historię.  22-latka urodziła się połączona do biodra siostry Micheali. Dziewczynki miały wspólną parę nóg, nerek, pęcherz i jelita. Według East Idaho News żyły przez osiem miesięcy jako tzw. zroślaki, zanim przeszły 12-godzinną operację, podczas której je rozdzielono.

Siostra Gabby zmarła w wyniku komplikacji po operacji

W 2011 roku obydwie wówczas 13-letnie siostry zostały przyjęte do szpitala z powikłaniami w siatce chirurgicznej, a dzień po opuszczeniu oddziału przez Gabby jej siostra Michaela zmarła.

Widać, jak niebezpieczna może być siatka chirurgiczna, ponieważ jest to obcy obiekt w ciele, a czasami nasze ciała go odrzucają

- wyjaśniła Gabby. Siatki chirurgiczne są stosowane w leczeniu przepukliny, wysiłkowego nietrzymania moczu, czy np. wypadania narządów miednicy po porodzie. Dziewczynki miały je założone po operacji.

Bliźniaczki syjamskieBliźniaczki syjamskie oneleggabby/ TikTok

Siedzę tutaj i aż wariuję... Myślę: co by było gdyby (...) Mówią, że czas leczy rany, ale czasami czuję, że teraz boli mnie to bardziej niż tego dnia, kiedy to się stało

- opisywała Gabby, która jakiś czas temu uznała, że nadszedł czas, aby podzielić się historią jej i jej siostry w nadziei, że uda jej się uświadomić ludziom, na czym polega ich rzadka przypadłość. Gabby wzruszyła internautów i podbiła serca użytkowników TikToka. 

Jestem w szoku, że moja historia przyciągnęła tyle zainteresowanych i wzruszyła ludzi

- powiedziała Gabby w rozmowie z "Daily Mail".

Bliźnięta syjamskie to rzadkość

Bliźnięta nierozdzielone, zwane także bliźniętami syjamskimi lub zrośniętymi, to rzadkość. Wada rozwojowa polegająca na występowaniu nietypowego połączenia między częściami ciała należącymi do bliźniąt jednojajowych występuje w częstotliwości 1 do 50 tys. - 100 tys. urodzeń. Spośród tych przypadków tylko jedne na 20 bliźniąt rodzą się ze złączeniem na głowie, z połączoną czaszką - tak zwane bliźnięta Craniopagus. Zdecydowana większość z nich nie przeżywa dzieciństwa.

Ostatnio opisaliśmy historię Safy i Marwy, która skłoniła chirurgów do założenia organizacji charytatywnej Gemini Untwined, która ma zwiększyć świadomość na temat rozdzielania bliźniąt syjamskich i zdobyć fundusze na pokrycie kosztów operacji i rehabilitacji. W styczniu 2020 roku zespół chirurgiczny ze szpitala Great Ormond Street Hospital z powodzeniem oddzielił bliźnięta z Turcji, które urodziły się połączone czołami. Yigit i Derman Evrensel również przeszli trzy operacje, ale proces ten był znacznie szybszy niż w przypadku Safy i Marwy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.