Zmiany w urlopach. Do kiedy trzeba wziąć urlop?

Urlop wypoczynkowy w 2020 roku jak co roku jest płatny i przysługuje tylko osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę. Pracownicy zatrudnieni na umowę o dzieło lub zlecenie nie mają prawa do płatnego urlopu. Czy coś się zmieni w urlopach w 2020 roku?

Urlop wypoczynkowy. Jak wyliczyć urlop?

Mimo zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę nie każdemu przysługuje taki sam wymiar urlopu. Wszystko zależy od stażu pracy. W przypadku stażu do 10 lat przysługuje 20 dni urlopu, a w przypadku przynajmniej 10 przepracowanych lat – 26 dni urlopu wypoczynkowego. Co ważne, do stażu pracy bez względu na przerwy wlicza się poprzednią pracę oraz naukę.

Jak wliczyć naukę do stażu pracy? Tutaj też wszystko jest zależne od tego, jaką szkołę ukończyliśmy. Po zawodówce dolicza się trzy lata, po ogólniaku cztery, po technikum pięć, po szkole policealnej sześć, a po wyższej uczelni osiem lat. Należy tu pamiętać, że lata nauki się nie sumują. Oznacza to, że absolwent szkoły wyższej nie dostanie dodatkowo jeszcze czterech lat za liceum.

Co ważne, do wyliczenia urlopu ważny jest także wymiar pracy. Jeśli ktoś pracuje na niepełny etat, długość urlopu jest proporcjonalna do tego wymiaru. Przykładowo - osoba pracująca na pół etatu ma prawo do połowy, czyli 10 z 20 lub 13 z 26 dni urlopu wyliczonego zależnie od stażu pracy.

Zobacz wideo Tarcza 4.0. Czy pracodawca może nas wysłać na przymusowy urlop?

Zmiany w prawie pracy 2020. Do kiedy trzeba wziąć urlop?

Urlop należy uzgodnić z przełożonym i powinien on zostać nam udzielony zgodnie z planem urlopowym. Zgodnie z przepisami powinno się ustalać go do 1 stycznia  roku, za który będą przysługiwać urlopy.

Pracodawca jest zobowiązany nie tylko wziąć pod uwagę wnioski pracowników, lecz także zaplanowanie normalnego toku pracy.

Urlop za dany rok powinniśmy wykorzystać do 30 września następnego roku. Jeśli w tym roku nie wykorzystamy z całego urlopu wypoczynkowego, mamy na to czas do końca kwartału roku następnego. Czy w przypadku urlopu za 2020, mamy na to trzy pierwsze kwartały w 2021 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.