Pfizer i BioNtech. Szczepionka na koronawirusa coraz bliżej

Wstępne wyniki dotyczące szczepionki na koronawriusa przeprowadzane przez dwa koncerny - BioNTech z Niemiec i Pfizer z USA - są bardzo obiecujące. Dają nadzieje na szybkie dopuszczenie szczepionki na rynek.

Pfizer i BioNtech – coraz bliżej szczepionki

Nad szczepionką na koronawirusa pracuje wiele firm. Naukowcy na całym świecie prześcigają się, aby jak najszybciej znaleźć skuteczne rozwiązanie. Najbliżej są dwa koncerny farmaceutyczne - firma BioNTech z Moguncji i amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer - przedstawiły w poniedziałek 9 listopada obiecujące wyniki badań.

Pfizer i BioNtech - badania

Szczepionka od Pfizer i BioNtech ma ponad 90 proc. skuteczności w ochronie przed zakażeniem COVID-19. Co ważne, nie wykryto żadnych skutków ubocznych. Już w przyszłym tygodniu BioNTech i Pfizer chcą wystąpić o zgodę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków.

BioNtech szczepionka w tym samym czasie co firma Pfizer

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn chciałby, aby BioNtech szczepionka, czyli szczepionka niemieckiej firmy, nie była dostępna „najpierw w innych krajach”. Dodatkowo przedstawiciele BioNTech podkreśla się, że szczepionki na COVID powinny być rozdzielane sprawiedliwie.

Nie będzie sytuacji, w której jeden kraj otrzyma wszystko

- dodają.

Pfizer i BioNtech – dalsze badania

W badaniach wykryto 94 przypadki potwierdzonego zakażenia. Firma Pfizer zauważa, że ostatecznej oceny można dokonać przy 164 przypadkach. Ponadto taka liczba przypadków pozwoli ocenić, w jakim stopniu szczepienie nie tylko chroni przed Covid-19, lecz także przed ciężkim przebiegiem zakażenia. Eksperci dodają, że ochrona przed zakażeniem i wszelkie skutki uboczne będą obserwowane przez dwa lata.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

Pfizer i BioNtech wypuszcza badania, a świat w euforii

Wspaniałe i obiecujące wieści, To będzie przełom, Decydujący wpływ na walkę z pandemią – to tylko niektóre entuzjastyczne oceny badań firmy Pfizner i BioNtech.

Niektórzy jednak zwracają uwagę na to, że informacje o szczepionce na koronawirusa pochodzą z komunikatu prasowego. Wciąż nie ma żadnej publikacji naukowej. Brakuje więc informacji o efekcie ochronnym w określonych grupach wiekowych czy o tym, jak długo utrzymuje się ten efekt.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.