Narodowe 安i皻o Niepodleg這軼i 2020. Historia Narodowego 安i皻a Niepodleg這軼i

Narodowe 安i皻o Niepodleg這軼i obchodzimy rokrocznie 11 listopada. W tym roku 11 listopada przypada w 鈔od, nie mo瞠my wi璚 liczy na przed逝瞠nie weekendu. Nie znaczy to jednak, 瞠 podczas Narodowego 安i皻a Niepodleg這軼i 2020 nie b璠zie 瘸dnych uroczysto軼i. Jak obchodzimy 11 listopada, 安i皻o Niepodleg這軼i?

Święto Niepodległości – dzień wolny od pracy i szkoły

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. To data, którą każdy zna bardzo dobrze. Uczymy się o niej już w szkole. Nawet maluchy w przedszkolu czy pierwszych klasach szko造 podstawowej mają zajęcia lekcyjne poświęcone fladze Polski i historii odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Święto niepodległości nie jest świętem ruchomym. Obchodzimy je co roku 11 listopada. To dzień wolny od pracy i zajęć w szkole. Jaka jest historia Dnia Niepodległości?

11 listopada Święto Niepodległości - historia

Narodowe Święto Niepodległości 2020 jest oczywiście upamiętnieniem wydarzeń, które miały miejsce w 1918 roku. Właśnie wtedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Przypomnijmy, od 1795 do 1918 roku Polska znajdowała się pod zaborami.

Zobacz wideo Jak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości? Podsumowujemy

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Święto Niepodległości. Kiedy jest Dzień Niepodległości? Co to za święto?

1 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP postanowiły tak uczcić i upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. Listopad był szczególnie ważnym miesiącem. 10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski powrócił do Polski, a następnego dnia – czyli właśnie 11 listopada – odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim. W tym samym czasie doszło do zawarcia rozejmu w Compiegne i zakończenia I wojny światowej.

To data symboliczna. Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Nie było obchodzone jednak długo. Ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku zostało zniesione. Przywrócono je dopiero w 1989 ustawą w okresie transformacji systemowej.

Wi璚ej o:
Copyright © Agora SA