Andrzejki 2020. Kiedy są andrzejki? 29 listopada czy 30 listopada?

Andrzejki to popularna, potoczna nazwa określająca dzień wigilii świętego Andrzeja, jednego z dwunastu apostołów. Wieczór ten przypada w nocy z 29 na 30 listopada. Jednak zazwyczaj szkolne dyskoteki czy spotkania ze znajomymi odbywają się 30 listopada.

29 listopada andrzejki

Też się zastanawiasz, kiedy obchodzimy andrzejki? Z datą jest pewne zamieszanie. Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada. To tradycyjnie wieczór i noc wróżb. Jednak dla uproszczenia zazwyczaj zabawy andrzejkowe, imprezy domowe czy szkolne odbywają się 30 listopada, czyli w imieniny Andrzeja. Często też organizatorzy wszelakich imprez wyprawiają je w najbliższy andrzejkom piątek. W ten sposób wszyscy są po pracy, a przed nimi weekend. Mogą bawić się do białego rana, bez wymówek, że jutro muszą wstać do pracy.

Andrzejki 2020 wypadają w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pamiętajmy, że andrzejki są także rozpoczęciem adwentu, czyli czasu oczekiwania na przyjście na świat Jezusa. To dobry moment, aby ostatni raz zabawić się przed adwentowym wyciszeniem.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Andrzejki. Kiedy wypadają? Jak przeprowadzić andrzejkowe wróżby i zabawy?

Co to są andrzejki 2020?

Wiemy już, kiedy obchodzimy andrzejki, pora więc przyjrzeć się samej okazji. Co to są andrzejki? Andrzejki to popularny, tradycyjny wieczór wróżb. Historycznie andrzejki były zarezerwowane wyłącznie dla kobiet, które szukają męża. Dziś jednak święto to obchodzą wszyscy. Szczególnie lubią je dzieci oraz ci, którzy lubią wróżby i wszelkie związane z magią zabawy.

Zobacz wideo Makijaż na Andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

W andrzejki raczej nie poznamy przyszłości, wszak wróżki to często tylko nasi znajomi w przebraniu. Jednak na pewno w wieczór andrzejkowy możemy się świetnie bawić.

Najpopularniejszymi wróżbami i zabawami andrzejkowymi są: lanie wosku, wróżenie z kart, zabawa w kubeczki, sypanie soli, układanie butów, rzuty monetą, wyławianie jabłek czy dziurawienie papierowych serc z imionami.

WIĘCEJ NA TEMAT WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH ZNAJDZIESZ TU: Zabawy andrzejkowe. Ciekawe pomysły na spędzenie wieczoru

Więcej o:
Copyright © Agora SA