Ustawa antyaborcyjna. Zapowiedziano rozmowy z koalicjantami Zjednoczonej Prawicy

O kilku dni temat ustawy antyaborcyjnej jest jednym z najważniejszych w kraju. - Porozumienie będzie prowadzić rozmowy z koalicjantami Zjednoczonej Prawicy w sprawie zmiany obecnej ustawy dotyczącej aborcji lub przedstawienia projektu nowej ustawy - poinformowała rzeczniczka ugrupowania, posłanka Magdalena Sroka.

Ustawa antyaborcyjna – głos Porozumienia

W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis umożliwiający dokonanie aborcji w przypadku ciąży eugenicznej, czyli w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: 

Ustawa antyaborcyjna 2020. Najgorszy scenariusz - zapadł wyrok na kobiety

Po ogłoszeniu decyzji TK, rozpoczęły się masowe protesty w całej Polsce. Głos w tej sprawie zabrała między innymi rzeczniczka Porozumienia.

Tę ustawę należy tak zmodyfikować w naszej ocenie, żeby nie zmuszała kobiet do heroizmu w dzisiejszych czasach

- powiedziała Sroka.

Ustawa antyaborcyjna – Porozumienie będzie rozmawiać

Rzeczniczka ugrupowania Porozumienie, posłanka Magdalena Sroka, zapowiedziała rozmowy z koalicjantami w sprawie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.

Będziemy prowadzić rozmowy z naszymi koalicjantami w tym kierunku, żebyśmy zmienili obowiązującą ustawę bądź przedstawili nową, ale w konsensusie całej Zjednoczonej Prawicy

- dodała posłanka Sroka.

Rzeczniczka ugrupowania Jarosława Gowina odniosła się także do słów posła PiS – Bolesława Piechy – który zapowiedział spotkania w gronie ekspertów i rozmowy na temat definicji "wad letalnych" i aborcji:

Chcemy, żeby powstał zespół ekspertów po to, żeby na nowo zdefiniować wady letalne

- uszczegółowiła Sroka.

Zobacz wideo Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

Ustawa antyaborcyjna – Polska podzielona

Porozumienie opublikowało w niedzielę, 25 października, swoje stanowisko. Posłowie zaznaczają, że realizacja wyroku TK powinna w maksymalnym stopniu mieć na uwadze dramat rodziców, a w szczególności matek, których dzieci dotknięte są ciężkimi i nieuleczalnymi wadami rozwojowymi.

Niedawny wyrok TK stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy. Każda decyzja Parlamentu wywoła silne emocje społeczne, bo Polacy - podobnie jak inne społeczeństwa Zachodu - są w tych kwestiach głęboko podzieleni. Dlatego potrzebujemy wzajemnego szacunku, woli zrozumienia argumentów drugiej strony i jasnego określenia własnego stanowiska

- czytamy w oświadczeniu Porozumienia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA