W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis umożliwiający dokonanie aborcji w przypadku ciąży eugenicznej, czyli w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Ustawa antyaborcyjna 2020. Najgorszy scenariusz - zapadł wyrok na kobiety
Po ogłoszeniu decyzji TK, rozpoczęły się masowe protesty w całej Polsce. Głos w tej sprawie zabrała między innymi rzeczniczka Porozumienia.
Tę ustawę należy tak zmodyfikować w naszej ocenie, żeby nie zmuszała kobiet do heroizmu w dzisiejszych czasach
- powiedziała Sroka.
Rzeczniczka ugrupowania Porozumienie, posłanka Magdalena Sroka, zapowiedziała rozmowy z koalicjantami w sprawie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.
Będziemy prowadzić rozmowy z naszymi koalicjantami w tym kierunku, żebyśmy zmienili obowiązującą ustawę bądź przedstawili nową, ale w konsensusie całej Zjednoczonej Prawicy
- dodała posłanka Sroka.
Rzeczniczka ugrupowania Jarosława Gowina odniosła się także do słów posła PiS – Bolesława Piechy – który zapowiedział spotkania w gronie ekspertów i rozmowy na temat definicji "wad letalnych" i aborcji:
Chcemy, żeby powstał zespół ekspertów po to, żeby na nowo zdefiniować wady letalne
- uszczegółowiła Sroka.
Porozumienie opublikowało w niedzielę, 25 października, swoje stanowisko. Posłowie zaznaczają, że realizacja wyroku TK powinna w maksymalnym stopniu mieć na uwadze dramat rodziców, a w szczególności matek, których dzieci dotknięte są ciężkimi i nieuleczalnymi wadami rozwojowymi.
Niedawny wyrok TK stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy. Każda decyzja Parlamentu wywoła silne emocje społeczne, bo Polacy - podobnie jak inne społeczeństwa Zachodu - są w tych kwestiach głęboko podzieleni. Dlatego potrzebujemy wzajemnego szacunku, woli zrozumienia argumentów drugiej strony i jasnego określenia własnego stanowiska
- czytamy w oświadczeniu Porozumienia.