"Mam zatrudnić nianię, żeby odbierała moją córkę ze szkoły?" - pytali rodzice. Rząd doprecyzował zasady w poruszaniu się

- W godzinach 8-16 dzieci do 16. roku życia będą mogły przemieszczać się jedynie pod opieką dorosłego - ogłosił premier Morawiecki. - Mam zatrudnić nianię, by odbierała moją córkę ze szkoły? - zastanawiała się nasza czytelniczka. Na stronie gov.pl pojawiła się już informacja, w której doprecyzowano zasadę ograniczenia w poruszaniu się.

Podczas konferencji prasowej Morawiecki podkreślił, że "odpowiedzialność za efektywność naszych działań spoczywa na wszystkich, także na dzieciach i młodzieży". Jedno z nowych obostrzeń dotyczy właśnie tej grupy wiekowej. Ci, którzy nie ukończyli 16. roku życia, nie mogą poruszać się bez dorosłego w godzinach 8.00-16.00. 

Zakaz samodzielnego wychodzenia z domu dla dzieci do godz. 16.00. Rodzice oburzeni 

- Kto ma odebrać moje dziecko, trzecioklasistkę? Mamy do szkoły jakieś 10 minut. Babcia jest w domu, ale niestety taki kawałek stanowi dla niej wyzwanie jeśli chodzi o poruszanie. Ja jestem w pracy do 16.00. Muszę wynająć nianię, żeby przyprowadzała córkę ze szkoły? - pytała na forum edziecko.pl jedna z czytelniczek.

Ja chyba muszę wziąć wolne, żeby odprowadzać i odbierać młodszego syna. Do tej pory pomagał mi w tym starszy syn, ale od poniedziałku będzie miał nauczanie zdalne, a poza tym - nałożono na niego zakaz wychodzenia z domu do godziny 16.00, więc niestety nie mogę go narażać na łamanie prawa

- żaliła się kolejna internautka. 

W godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku istnieje obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy

- czytamy na stronie gov.pl.

Czy dziecko może poruszać się samodzielnie w drodze do szkoły i z powrotem?

Radczyni prawna Jolanta Skrobowska przypomniała w rozmowie z edziecko.pl, że nadal jest prawo, które mówi o tym, że nie każde dziecko może poruszać się samodzielnie, niezależnie od tego, gdzie zmierza.

 - Z przepisów wynika bowiem, iż taką możliwość ma dziecko, które ukończyło 7 lat, a takie, które ma poniżej 7 lat - jedynie pod opieką osoby, która ukończyła 10 lat (jeśli przemieszcza się drogą). - wyjaśniła ekspertka, powołując się na ustawę - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110 z późn. zm.), która wskazuje, iż droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

Wyjątkiem od zasady opieki nad dzieckiem podczas przemieszczania się drogami są strefy zamieszkania, czyli specjalnie oznaczone obszary, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi (charakterystycznie niebieskie prostokąty). - Wyjątkiem od zasady opieki nad dzieckiem podczas przemieszczania się drogami są strefy zamieszkania, czyli specjalnie oznaczone obszary, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi (charakterystycznie niebieskie prostokąty). Teoretycznie więc jeśli dziecko ukończyło 7 lat, zaś placówka znajduje się w strefie zamieszkania – może samo przed godziną 8 do szkoły się udać, a po godzinie 16 z niej wrócić - wyjaśniła Skrobowska. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA