Mama opracowała tabelkę do wyznaczania dzieciom kieszonkowego. Zgodnie z nią może też zabierać dzieciom pieniądze

Mama trzech chłopców z Wielkiej Brytanii określiła jasne zasady dotyczące kieszonkowego. Opracowała tabelkę, która pomaga określić ile pieniędzy powinien dostać każdy z jej synów.

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, kiedy rodzice dochodzą do wniosku, że już najwyższa pora, aby ich dziecko dostawało kieszonkowe. Zwykle kilkulatki nie posiadają się z radości. Czują się dorosłe, ważne i odpowiedzialne. Mogą zdecydować, czy na bieżąco kupować sobie drobiazgi lub słodycze, czy odkładać pieniądze do skarbonki, zbierając na wymarzony rower, deskorolkę lub tablet. 

Ile kieszonkowego dawać dzieciom?

Zwykle jednak rodzice mają problem z określeniem kwoty, jaką powinni przeznaczyć na kieszonkowe dla dzieci. Pozostaje też problem częstotliwości: dawać im pieniądze raz w miesiącu? A może raz w tygodniu? Do tego dochodzi jeszcze problem kontroli, na co dzieci swoje kieszonkowe wydają... To ostatnie oczywiście zależy od wieku dzieci i tego, jak dalece rodzice mogą im zaufać...

Sprytna mama wiedziała jak zachęcić swoje dzieci do pomocy w domu.Sprytna mama wiedziała jak zachęcić swoje dzieci do pomocy w domu. Shutterstock/sebra

Mama z Wielkiej Brytanii opracowała tabelkę, według której oblicza wysokość kieszonkowego

Pewna mama z Wielkiej Brytanii raz na zawsze pożegnała się z tym problemem. Opracowała specjalną tabelkę, na podstawie której oblicza wysokość kieszonkowego dla swoich trzech synów. Kwotą wyjściową jest 10 £, czyli niewiele ponad 50 zł. Kieszonkowe jest wypłacane raz w tygodniu, w piątek wieczorem. Brytyjka określiła też sytuacje, w których odejmuje chłopcom po kilka złotych. Tak się dzieje, gdy któryś z chłopców ma bałagan w pokoju, złamie którąś z zasad panujących w domu, weźmie bez pozwolenia jakiś kosmetyk mamy. Do kieszonkowego mogą jednak "dorobić" np. odkurzając dom, myjąc schody, pomagając w przygotowaniu posiłków lub przygotowując je samodzielnie. W ten sposób jest także nagradzana wieczorna toaleta chłopców - musi być wykonana starannie i samodzielnie.

Kieszonkowe jako nagroda

W ten sposób brytyjska mama zachęciła swoich chłopców do większej samodzielności, zapewniła sobie także pomoc w codziennych domowych obowiązkach, jak sprzątanie, czy przygotowywanie posiłków. Wychowywanie trójki dzieci to wielka odpowiedzialność i ogromne obciążenie dla rodziców. Szczególnie chłopców warto wdrażać w prace domowe, będzie im zdecydowanie łatwiej w przyszłości, bo będą już żyli w rzeczywistości, gdy sprzątanie, gotowanie, pranie etc nie są wyłącznie kobiecym obowiązkiem.

Zobacz wideo Ciecz nienewtonowska dla dzieci [Pracownia Bronka]
Więcej o: