Rodzice i nauczyciele karani za zdjęcie maseczki przez dziecko? "Zły rodzic poniesie konsekwencje działań zbuntowanego nastolatka"

Rząd pracuje nad zmianą przepisów, które mówią o nakładaniu grzywny na. rodziców i nauczycieli. Kary groziłyby za nieprzestrzeganie zakazów nałożonych w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii przez znajdujące się pod opieką dorosłych dzieci.

Mandat za zdjęcie maseczki

Rząd myśli o karaniu mandatem rodziców, a bardzo możliwe, że również nauczycieli, niepełnoletnich, którzy nie przestrzegają nakazu noszenia maseczek. Przepis w tej sprawie Sejm prawdopodobnie uchwali już w środę, 21 października.

Do informacji o noweli Kodeksu wykroczeń (druk 683), która mówi o nakładaniu grzywny za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków nałożonych w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii, dotarł serwis prawo.pl.

Przepis niemożliwy do wykonania

Zdaniem cytowanych przez prawo.pl ekspertów przepis jest niemożliwy do zastosowania.

Zastanówmy się, jaką realną możliwość nakłonienia do przestrzegania zakazów związanych z epidemią ma rodzic nastolatka np. w wieku 17 lat, w okresie totalnego buntu, młodego człowieka, z którym ma bardzo trudne relacje? Młody człowiek, który będzie wiedział, że to ten „zły rodzic” poniesie konsekwencje jego działań, może z premedytacją łamać obowiązujące zakazy

- przekonuje Aleksandra Ejsmont, radca prawny.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Mandat za brak

maseczki

u dziecka nie tylko dla rodziców

Zgodnie z proponowaną nowelą Kodeksu wykroczeń mandat ma otrzymać każdy, kto sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną nie dopełnia obowiązku wywarcia wpływu na tę osobę, aby zastosowała się do przepisów. Oznacza to, że winą może być obarczony także nauczyciel w szkole.

Odnoszę wrażenie, że ustawodawca, w takim pośpiechu wprowadza kolejne regulacje dotyczące zapobiegania epidemii, że przybierają one coraz bardziej absurdalną postać i często są niemożliwe do zrealizowania

- mówi serwisowi prawo.pl Aleksandra Ejsmont, radca prawny.

Więcej o: