Przebiegła milę w pięć i pół minuty w 9. miesiącu ciąży. "Lepiej nie podejmować takich prób bez przygotowania"

Makenna Myler w 9. miesiącu ciąży przebiegła milę (ponad półtora kilometra) w pięć i pół minuty. 28-latka od lat trenuje sport. Eksperci jednak przestrzegają amatorów. - Lepiej nie podejmować podobnych prób bez rewelacyjnego przygotowania sportowego przed ciążą - powiedziała ginekolożka Ewa Zwolińska dla portalu edziecko.pl.

Makenna Myler założyła się o sto dolarów ze swoim mężem, że w zaawansowanej ciąży przebiegnie milę i zajmie jej to maksymalnie osiem minut. 28-letnia kobieta, która wkrótce urodzi dziecko, zaskoczyła wynikiem nie tylko męża, lecz także internautów. Filmik można obejrzeć: tu.

W 9. miesiącu ciąży przebiegła milę w pięć i pół minuty

Makenna od lat uprawia sport. Napisała na Instagramie, że jej aktywność w czasie ciąży była zaplanowana i skonsultowana z lekarzami. Zachęca inne ciężarne do sportu, jednak zaznacza, że ważna jest równowaga i opinia lekarza prowadzącego ciążę.

 

Alyssa Dweck, ginekolożka z hrabstwa Westchester w stanie Nowy Jork, w rozmowie z "Today" powiedziała, że "ogólnym zaleceniem dotyczącym ćwiczeń w ciąży jest kontynuowanie rutyny (ćwiczeń wykonywanych regularnie przed ciążą), chyba że lekarz wyda inne polecenia". - Nie jestem lekarzem prowadzącym Makenny, ale obserwując, jak się porusza, jestem w stanie stwierdzić, ze to zdrowa i wysportowana kobieta. Mam nadzieję, że przyjmuje wystarczająco dużo kalorii, aby mieć z czego czerpać energię do takich treningów - dodała ekspertka, która przypomniała, że bardzo ważne jest odżywianie i nawadnianie podczas ćwiczeń, a w ciąży szczególnie należy tych kwestii pilnować.

Trening w zaawansowanej ciąży. Czy to bezpieczne? 

Poprosiliśmy o komentarz także polską ginekolożkę dr n. med Ewę Zwolińską. Zapytaliśmy ją, czy uprawianie sportu przez kobietę w zaawansowanej ciąży jest bezpieczne.

Osoby wybitnie wysportowane mogą uprawiać swoje dyscypliny w trakcie ciąży. Nie dotyczy to jedynie sztuk walki oraz innych sportów kontaktowych

- wyjaśniła. A czy bohaterce filmiku coś zagrażało podczas biegu? - Na nagraniu mamy do czynienia z osobą regularnie trenującą, o wybitnej wydolności, przystosowanej do intensywnych obciążeń. Zarówno jej serce, płuca jak i inne narządy przystosowane są do wysiłku, który byłby nieosiągalny dla nietrenującej populacji. W związku z tym tej kobiecie ani jej dziecku akurat nic złego nie ma prawa się wydarzyć w ciąży - powiedziała Zwolińska. Zaapelowała jednak do osób, które na co dzień nie są tak aktywne fizycznie jak Makenna Myler.

Lepiej nie podejmować podobnych prób bez rewelacyjnego przygotowania sportowego przed ciążą oraz bez kontynuacji aktywności w jej trakcie

- przyznała. 

Znane polskie trenerki nie rezygnowały z ćwiczeń w zaawansowanej ciąży. Przykładem jest Anna Lewandowska, która publikowała filmiki, na których widać było, jak trenuje w ósmym miesiącu ciąży. Zobacz: Anna Lewandowska pokazała, jak ostro trenuje w ósmym miesiącu ciąży. Fanki zaniepokojone. Odpowiada

Zobacz wideo Anna Lewandowska trenuje w ósmym miesiącu ciąży
Więcej o: