COVID-19. Opieka nad dzieckiem wciąż możliwa? Jak dostać świadczenie z ZUS-u?

Opieka na dziecko w związku pandemią koronawirusa ponownie zaczęła interesować rodziców. Czy opieka na zdrowe dziecko 2020 jest możliwa? Co trzeba zrobić, aby dostać opiekę na dziecko w związku z COVID-19? Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy wróci? Sprawdzamy i odpowiadamy na wszystkie nurtujące rodziców pytania.

Opieka na dziecko COVID - zasiłek przysługiwał tylko do 20 września

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, nazywany też opieką na dziecko COVID - przysługiwał rodzicom dzieci do lat ośmiu praktycznie od samego początku pandemii. Pierwsze pieniądze rodzice dostali już w marcu. Opieka na dziecko koronawirus została jednak zawieszony na czas wakacji. W lipcu rodzice mogli jeszcze skorzystać ze świadczenia, a ZUS opiekę COVID wypłacał normalnie. W sierpniu była przerwa. Zasiłek powrócił 1 września, ale na bardzo krótko. Co z opieką na zdrowe dziecko 2020 w związku z COVID-19? Zakażenia koronawirusem rosną, więc wielu rodziców się niepokoi.

Zobacz wideo Arłukowicz: Nauczyciele powinni mieć prawo do bezpłatnych i natychmiastowych testów

Opieka na dziecko koronawirus

Opieka na zdrowe dziecko 2020 przysługiwała tylko do 20 września. Opieka nad dzieckiem nie została przedłużona. Rodzice wrócili do normalnego trybu pracy, a dzieci do szkół i przedszkoli. Jednak sytuacja w kraju nie napawa optymizmem. Już w tej chwili wielu rodziców szuka odpowiedzi czy w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 opieka nad dzieckiem wróci?

ZUS opieka COVID

Jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych - to tak, zasiłek opiekuńczy wróci

- odpowiedział szef rządu pytany o opiekę na dziecko 2020.

W tej chwili nic więcej nie wiadomo w tej sprawie. Rodzice, którzy już teraz wolą zostać z dziećmi w domu i samodzielnie sprawować nad nimi opieką przez cały czas, mogą oczywiście to zrobić. Opieka na zdrowe dziecko 2020 przysługuje na warunkach ogólnych, ale tylko w określonych przypadkach. Zasiłek opiekuńczy pozwala na wykorzystanie świadczenia aż przez 60 dni w roku. W przypadku nieprzewidzianego, nagłego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a nawet choroby niani, z którą rodzice mają podpisaną umowę zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat ośmiu.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Koronawirus a opieka na dziecko. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Więcej o: