Jeszcze jeden fatalny skutek pandemii: więcej martwych urodzeń. "Zapomniana tragedia"
Przez pandemię giną noworodki
W ciągu najbliższych 12 miesięcy liczba martwych urodzeń może się zwiększyć nawet o 200 tysięcy. Wszystko przez przerwy w dostępie do opieki medycznej spowodowane pandemią COVID-19
- czytamy w raporcie "Zapomniana tragedia. Globalny ciężar martwych urodzeń", przygotowanym przez UNICEF.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że zmniejszenie dostępu do opieki medycznej o połowę, może spowodować wzrost liczby martwych urodzeń nawet o 200 tys. w 117 krajach w ciągu roku. To oznacza wzrost martwych urodzeń średnio o ponad 11 proc. Niestety, w niektórych krajach ten wzrost może wynieść nawet 20 proc. lub więcej.
Pandemia osłabiła systemy służby zdrowia i utrudniła dostęp do opieki medycznej
Za główną przyczynę martwych urodzeń UNICEF uznaje niską jakość opieki medycznej w czasie ciąży i porodu. Według autorów raportu kluczowym problemem jest brak inwestycji w opiekę prenatalną oraz we wzmocnienie personelu pielęgniarskiego i położniczego.
Jak informują autorzy raportu, wśród interwencji medycznych istotnych dla zdrowia matki i dziecka są: cesarskie cięcie, ochrona przed malarią, monitorowanie nadciśnienia w ciąży oraz wykrycie i leczenie kiły. Pomimo postępów w opiece medycznej w zakresie zapobiegania i leczenia przyczyn śmierci wśród dzieci, postęp w przeciwdziałaniu martwym urodzeniom jest bardzo wolny.
Do ponad 40 proc. martwych urodzeń dochodzi podczas porodu. To strata, której można uniknąć, zapewniając rodzącym dostęp do opieki położniczej i przeszkolonego pracownika medycznego w trakcie porodu.
Autorzy raportu wskazują, że pandemia "oznacza osłabione systemy służby zdrowia i utrudniony dostęp do dobrej opieki, mniej dostępnych środków transportu i strach przed zakażeniem koronawirusem. Z powodu braków kadrowych ginekolodzy i położne dostali dodatkowe zadania, co oznacza ich mniejszą dostępność dla matek i dzieci. Pandemia zakłóciła też łańcuchy dostaw leków i sprzętu i utrudniła dostęp do porad w dziedzinie planowania rodziny, antykoncepcji i bezpiecznej aborcji. A to może zwiększyć liczbę nieplanowanych ciąż obciążonych większym ryzykiem poronienia i martwego urodzenia".
Utrata dziecka podczas porodu lub w czasie ciąży to druzgocąca tragedia dla rodziny
- twierdzi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. - Co 16 sekund gdzieś na świecie matka cierpi z powodu niewypowiedzianej tragedii martwego urodzenia. W wielu przypadkach nie musi tak być. Większości martwych urodzeń można zapobiec dzięki odpowiedniej opiece przedporodowej i wykwalifikowanej położnej - dodaje Henrietta Fore.
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
W powrocie do szkoły mają pomóc programy Ministerstwa Edukacji. Czarnek: "Dzieci zostaną przebadane z uwagi na problemy psychologiczne"
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Nową Miss Niemiec została 33-letnia matka dwójki dzieci. Ma "dodawać siły autentycznym kobietom"
-
Kiedy 13. i 14. emerytura 2021? Wypłata trzynastki już wkrótce, ale wyniesie mniej niż minimalna emerytura
- Coraz mniej uczniów klas 1-3 chodzi do szkół? Minister Czarnek: Notujemy spadek frekwencji
- Lektury do matury 2021 to tylko osiem książek. "Nie jesteśmy w stanie przekazać wiedzy, jak w edukacji stacjonarnej"
- Dziecko dobrze rozwiązało z matematyki, nauczycielka odjęła punkty. Powód może dziwić
- CKE matury próbne 2021. "Niech próbne matury będą tym, czym są: diagnozą"
- Wielkanoc 2021. Najlepsze ciasto na Wielkanoc, które możesz przygotować razem z dzieckiem