Kiedy jest Halloween? Jakie są symbole Halloween?

Kiedy jest Halloween? Przypadające co roku 31 października święto obchodzone jest przede wszystkim w krajach anglosaskich. W Polsce również jego popularność wzrasta, ale nie na tyle, by stać się konkurencją dla rodzimych zwyczajów.

Halloween: data obchodów święta

Data Halloween jest powszechnie znana. Tradycyjnie święto to przypada na 31 października. Czas świętowania i kolorowych maskarad zaczyna się po zmroku. Przyjmuje się, że jego geneza może sięgać nawet czasów rzymskich i celtyckich - na Wyspach Brytyjskich jego obchody konkurowały z rzymskokatolickim wspomnieniem Wszystkich Świętych i protestanckim Świętem Reformacji. Zwyczaj przetrwał jednak i stał się popularny zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Irlandii skąd za sprawą kultury popularnej stał się znany na całym świecie.  

Zobacz też: Halloween 2020. Stroje na Halloween dla dzieci. W co się przebrać na Halloween?

Halloween: kiedy obchodzimy to święto w 2020 roku?

Kiedy obchodzimy Halloween w 2020 roku? Święto przypada na sobotę, 31 października. W naszym kraju, bardziej niż z dziećmi przebierającymi się i pukającymi do drzwi z żądaniem łakoci, to anglosaskie święto kojarzy się z tematycznymi imprezami w klubach, gdzie również obowiązują przebrania. Fakt, że dzień ten przypada w sobotę, byłby z pewnością okazją do wielu takich form zabawy. Niestety, w 2020 roku takie spotkania udaremnić może szalejąca pandemia koronawirusa. 

Halloween - termin. Czy data sprawia, że święto nie jest w Polsce powszechne?

Termin Halloween, przypadający właśnie na wieczór 31 października, wydaje się nie być zbyt dobry do tego, aby zyskało ono powszechne uznanie i zaczęło być obchodzone w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? Przeważa bliskość 1 i 2 listopada, które mają w Polsce zupełnie inny charakter i wymowę. Kościół katolicki obchodzi pierwszy dzień listopada jako uroczystość Wszystkich Świętych, drugiego zaś przypada Dzień Zaduszny, czyli właściwe wspomnienie osób, które od nas odeszły. Niezależnie od tego, czy ktoś jest wierzący, czy też nie - tradycją tych dni są pełne zadumy wizyty na cmentarzach i palenie zniczy będących symbolami pamięci o zmarłych. Wesołe Halloween, przypadające niemal w tym samym czasie, trudno jest pogodzić ze specyfiką polskiego święta zmarłych.

Symbole Halloween. Jakie są?

Symbole Halloween namnożyły się wraz ze wzrostem popularności tego święta. Oczywiście najważniejszym z nich była i pozostaje dynia wydrążona w środku, gdzie wstawia się świeczkę lub lampion tak, aby całość przybrała mroczny wygląd. Kultura masowa sprawiła, że z tym świętem kojarzy się cała masa motywów i postaci duchów, wampirów, upiorów i innych monstrów, które znamy np. z kina. 

Zobacz wideo Zobacz jak zrobić babeczki na Halloween!

Halloween w filmie

Trzeba zaznaczyć, że bardzo wielkie znaczenie w upowszechnieniu tradycji Halloween miały amerykańskie produkcje filmowe, które przywędrowały zza wielkiej wody także do Polski. Można je również wykorzystać do tego, aby umiejętnie wprawić się w nastrój tego dnia. Nie może wśród takich filmów zabraknąć słynnej serii ''Halloween'' opowiadającej o Michaelu Myersie i grającej jego siostrę Jamie Lee Curtis, która prześladowana jest przez brata pragnącego ją zabić. Również w Halloween dzieje się akcja ''Hokus Pokus'' z Sarah Jessica Parker. Połączenie grozy i humoru widz znajdzie też między innymi w ''Upiornej nocy Halloween'', która składa się z kilku przyprawionych groteską historii. Jeśli komuś nie przypadną do gustu wymienione tytuły - zawsze może się zabrać, za któryś z obrazów Tima Burtona. Cóż w końcu może być lepszego na Halloween, niż ''Gnijąca panna młoda''?

Zobacz też: Makijaż na Halloween 2020. Jaki makijaż dla dzieci na Halloween będzie najlepszy?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.