Godziny dla seniorów. Od dziś zrobisz zakupy tylko o konkretnych porach

Od czwartku 15 października zaczynają obowiązywać godziny dla seniorów. We wszystkich sklepach - spożywczych, drogeriach, aptekach czy na poczcie - seniorzy mogą robić zakupy między 10 a 12. Godziny dla seniorów obowiązują osoby powyżej 60. roku życia. Co trzeba wiedzieć o godzinach dla seniorów?

Godziny dla seniorów – zasady

W czwartek 15 października od godziny 10 do 12 nie każdy zrobi zakupy. Właśnie od czwartku zaczynają obowiązywać godziny dla seniorów. We wszystkich sklepach – czy to małych sklepikach osiedlowych, czy też większych supermarketach, a także w aptekach, na poczcie – zrobić zakupy i załatwić wszelkie sprawy mogą tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Jest to rozporządzenie Rady Ministrów. Wprowadzenie godzin dla seniorów ma na celu wprowadzenie określonych ograniczeń w związku ze stanem pandemii COVID-19. Od kilku tygodni liczba zakażeń rośnie w bardzo szybkim tempie. Godziny dla seniorów są jednym z wielu obostrzeń, które mają pozwolić nam lepiej chronić się przed wirusem.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Godziny dla seniorów. Od kiedy obowiązują? W jakich godzinach osoby starsze zrobią zakupy?

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?

Godziny dla seniorów – argumentacja rządu

Przypomnijmy, że godziny dla seniorów obowiązywały już na początku pandemii. Zostały wprowadzone na początku kwietnia, a po licznych protestach, zniesione na początku maja.

Szef rządu, Mateusz Morawiecki, podczas konferencji 10 października przywołał statystyki mówiące o tym, ile osób zakażonych koronawirusem przekroczyło 80-85. rok życia,

Prawie co piąta - a wśród jeszcze starszych osób, co czwarta - umiera. Wszelkie nasze działania muszą służyć temu, żeby ograniczyć zachorowalność, zwłaszcza wśród osób starszych

- tłumaczył Morawiecki.

Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, czyli są w naprawdę bardzo trudnym, bardzo ciężkim stanie zdrowia, to już jest 80 proc.

- mówił polityk.

Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach. Tam, gdzie mogą, niech pozostaną w domach

- podkreślił premier.

Więcej o: