Program 500 plus jest jednym z kluczowych świadczeń socjalnych w Polsce. Prawo do skorzystania z niego wszystkie rodziny. W 2019 roku zostało zniesione kryterium, które mówiło o tym, że 500 plus przysługuje dopiero na drugie i każde kolejne dziecko. Jednak czas na zmiany w 500 plus. Budżet państwa jest napięty i czas na weryfikacje świadczenia. Tego domagają się też Polacy.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: 500 plus tylko dla pracujących i z minimalnym dochodem? Polacy chcą zmian
Zmiany 500 plus 2020 nie dotyczą jednak świadczenia dla dzieci. W grę wchodzą wyłącznie świadczenia dla niepełnosprawnych dorosłych oraz przedsiębiorców. Nie będą one już tak korzystne jak do tej pory.
Ponadto szefowa Ministerstwa Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że zarówno w 2020 roku, jak do roku 2023 (czyli końca kadencji PiS) rząd nie przewiduje kolejnych programów 500 plus i innych świadczeń, które miałyby wspierać grupy zawodowe dodatkowym zastrzykiem gotówki.
Pewne są jednak zmiany także w świadczeniu przyznawanym dla dzieci. Oczywiście program Rodzina 500+, czyli 500 plus miesięcznie na każde dziecko zostaje. Jednak zmieniają się zasady świadczenia.
Przede wszystkim zmienia się okres rozliczeniowy. Od 2021 roku będzie naliczany od 1 czerwca do końca maja kolejnego roku. To drobna zmiana, ale za nią idzie kolejna, już poważniejsza. Co roku trzeba będzie też złożyć wniosek o 500 plus. Dotychczas było przedłużane automatycznie. Od 2021 roku należy tego pilnować. Jeśli nie złożymy wniosku, możemy stracić pieniądze.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: 500 plus. Zmiany w programie Rodzina 500 plus. Najpóźniej od czerwca