Z dzieckiem w supermarkecie. Jak w pandemii robić bezpiecznie zakupy? Rady ekspertów
Od początku pandemii eksperci zalecają zachowywać dystans społeczny. Niestety, o ile dorośli są w stanie bez problemu dopasować się do tych wymogów, o tyle dla dzieci może być to trudne. Dlatego, jeśli mamy z kim zostawić pociechę w domu, do supermarketu powinniśmy wybierać się bez niej. W sytuacji, gdy nie mamy takiej możliwości, należy zachować ostrożność podczas zakupów z dzieckiem. W jaki sposób? Oto rady ekspertów.
Jak bezpiecznie robić zakupy z dzieckiem?
Przed wyjściem do sklepu warto zaplanować dokładnie zakupy - zrobić listę potrzebnych artykułów, aby spędzić w markecie, jak najmniej czasu. Już w domu można ustalić z dzieckiem zasady bezpiecznych zakupów. Można zaproponować mu nagrodę w zamian za stosowanie się do nich. To pozwoli uniknąć sytuacji, w których dziecko mogłoby narazić siebie oraz innych na zakażenie koronawirusem.
Unikaj przewożenia pociech w wózku sklepowym. W większości wózków sklepowych jest wyznaczone miejsce do przewożenia dziecka. Niestety jest to siedlisko wirusów i bakterii. Sadzając w nim dziecko, możemy narażać je na zakażenie. - Warto pamiętać, że drobnoustroje łatwo przemieszczają się z różnych powierzchni na nasze ręce i odwrotnie – na naszych dłoniach przenosimy je w inne miejsca. Dlatego też, jeżeli nie mamy pewności, że wózek jest odpowiednio dezynfekowany, to nie powinniśmy wsadzać do niego dziecka - powiedział Rafał Modlinger z Industrial Designer w Terytorium Sp. z o.o. dla serwisu gk24.pl.
O niebezpieczeństwie związanym z przewożeniem dzieci w wózku sklepowym pisaliśmy też jakiś czas temu, w artykule: Czy można sadzać dziecko w sklepowym wózku? Eksperci tłumaczą, czy to bezpieczne. - Opiekunowie często zapominają, że dzieci nie tylko przenoszą zarazki, lecz także same mogą się nimi zakazić. Jeżeli wózek nie jest przystosowany higienicznie, nie powinniśmy sadzać do niego dzieci. Pamiętajmy, że klienci mogą tam umieszczać produkty żywnościowe, a dziecko, które biega butami po podłodze, może przenieść do takiego wózka różne zarazki - mówił wówczas, cytowany przez Polskie Radio Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA.
Naucz dziecko dbać o bezpieczeństwo innych osób. Poza tym, że do obowiązków rodziców należy zadbanie o bezpieczeństwo swoich dzieci, dorośli powinni także nauczyć chronić także inne osoby przed zarazkami, które ich pociecha może przenosić przez bezpośredni i pośredni kontakt. - Zwracajmy uwagę, czy nasza pociecha nie dotyka niepotrzebnie i, co istotne, nie brała do buzi produktów z półki. Pilnujmy, żeby nie dotykało ono okolic oczu, ust i nosa, a po powrocie do domu od razu umyjmy ręce - powiedziała Patrycja Ficek, Dyrektor Operacyjny w Terytorium Sp. z o. o dla gk24.pl.
-
Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
-
Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"
-
Do kiedy ulga na dziecko? Możesz dostać zwrot nawet jeśli twoje dziecko jest już pełnoletnie
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- "Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny
- Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"
- Kiedy jest dzień kobiet? Pomysły na wyjątkowe prezenty dla pań